Tudósvita az élet keletkezéséről

MTI
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas vitát váltott ki tudományos körökben az élet keletkezésének új elmélete, amelynek értelmében a Földön megjelent első sejtek nem élők, hanem élettelenek voltak, és a felszín helyett a sötét óceánok mélyén jöttek létre. William Martin, a düsseldori egyetem kutatója és Michael Russell, a glasgow-i környezetkutató intézet munkatársa szerint először csupán élet nélküli sejtek jelentek meg az ősóceánok fenekén – különböző vasszulfid tartalmú kőzetekben –, és csak később telítődtek élő molekulákkal.
Az élet keletkezéséről eddig vallott tudományos elmélet szerint a Föld őslégkörében lejátszódott kémiai reakciók hatására alakultak ki az élet alkotóelemei, amelyekből később létrejöttek az első sejtek.
Martin és Russel új elgondolása szerint az élet a földkéregben lezajló hőáramlások kémiai következménye, és ilyen folyamatok elsősorban sziklás, nedves bolygón mehettek végbe. A kutatók úgy vélik, hogy az óceánokból a földfelszínen keresztültörő, oxigénben, cianidban, szulfidokban és szén-monoxidban gazdag hidrotermikus folyadék olyan hatást gyakorolt a mikroszkopikus vasszulfidüregekre, hogy azok élettelen sejtként működve nem engedték visszaáramlani a vízbe az alkotóelemeket, és megfelelő helyszínt biztosítottak a molekulák kémiai reakcióihoz, amelyek azután elvezetettek az élet kialakulásához – olvasható a BBC internetes oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.