A lépés nyilvánvalóan válasz arra, hogy az Egyesült Államok be akarja fagyasztani az Észak-Koreának küldött fűtőolaj szállítását. Phenjan korábban jelezte, hogy ellenséges lépésnek tekinti az amerikai intézkedést, és egyúttal azt követelte az Egyesült Államoktól, hogy kössön meg nem támadási szerződést az ázsiai országgal. A reaktorok újjáélesztése tovább rontaná Észak-Korea és az Egyesült Államok amúgy is fagyos viszonyát. Nem csoda, hogy tegnapi nyilatkozatában a kommunista állam vezetői békülékenyebb hangot ütöttek meg. Leszögezték, hogy a nukleáris intézmények megnyitása „csak és kizárólag az Egyesült Államok magatartásától függ”.
Phenjan szerint a Scud rakétákat szállító észak-koreai kereskedelmi hajó rakományának visszaszolgáltatása Jemennek „nyilvánvalóan azt bizonyítja, hogy az Egyesült Államok hibát vétett”. Mint arról már hírt adtunk, a spanyol haditengerészet hétfőn az Indiai-óceánon feltartóztatott két felségjel nélküli hajót. Amikor kiderült, hogy a Scud rakétákat tartalmazó szállítmány Koreából származik, a spanyolok a feltartóztatott hajót átadták az amerikai hatóságoknak. A jemeni kormány saját magát nevezte meg a törvényesen megvásárolt szállítmány címzettjének, és tiltakozott a hajó feltartóztatása miatt. Az üggyel kapcsolatban Japán kilátásba helyezte, hogy beszünteti Jemen segélyezését (ez évente csaknem 25 millió dollárt tesz ki), mivel Tokió megítélése szerint a Scud rakéták exportja elősegíti a tömegpusztító fegyverek elterjedését. A tokiói külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket kíván átadni a jemeni és az észak-koreai vezetésnek. Dél-Korea ugyancsak nyugtalanságát fejezte ki az észak-koreai rakéták exportjával kapcsolatban.
Richard Armitage amerikai külügyminiszter-helyettes ázsiai körútjának újabb állomásán, Pekingben annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Kína segít nyomást gyakorolni Phenjanra a vitás kérdésekben.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
