Vallásháború karácsonyra

A rendszerváltás óta a katolikus egyház és az épp regnáló kormány között soha nem volt még olyan fagyos a viszony, mint most. A kabinet december 23-án karácsonyi ajándékként olyan költségvetést szeretne elfogadtatni, amely túl azon, hogy sérti a Vatikánnal kötött megállapodást, több milliárd forinttal kurtítaná meg a legnagyobb magyarországi egyháznak juttatandó támogatás összegét.

Jezsó Ákos
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A katolikus egyház és a kormányzó pártok közötti legújabb vita az egyház-finanszírozási jogszabály módosításának szándéka miatt robbant ki. Az érvényben lévő konstrukció elleni első támadást azonban nem a kormánypárti honatyák intézték, hanem a kisegyházak képviselői. Október végén ugyanis Orbókné Szent-Iványi Ilona unitárius lelkész – Szent-Iványi István szabad demokrata képviselő testvére – és Danka Krisztina, a Krisna-tudatú hívek közösségének szóvivője több hazai kisegyház nevében tiltakozott az ellen, hogy a koalíció még mindig nem akarja módosítani az előző, polgári kormány hivatali idején hozott, ám csak január elsején életbe lépő egyház-finanszírozási törvényt. Ez a jogszabály a személyi jövedelemadó egy százalékának elosztása során a népszámlálási adatokat venné alapul. A januárban életbe lépő szabályozás támogatói két érvet hoznak fel. Eszerint: az egyházak társadalmi támogatottságáról a népszámlálás révén lehet a legtökéletesebb képet kapni, másrészt így azoknak a véleményét is figyelembe veszik, akik még tanulnak, vagy alacsony a jövedelmük, illetve nyugdíjasok, és ezért nem fizetnek adót.
Az 1997-ben aláírt vatikáni megállapodás tartalmazta, hogy a felek négyévente áttekintik, és konszenzus esetén elvégzik a szükséges finomításokat. A Külügyminisztérium ez alapján 2001-ben megkereste a Szentszéket, és létrejött a magyar–vatikáni vegyes bizottság. A testület számos törvénymódosítás szövegét betű szerint egyeztette, majd ezt jegyzőkönyvben is rögzítette. A dokumentum azt is tartalmazza, hogy a népszámlálási adatokhoz igazítják az egyház-támogatási rendszert. A jegyzőkönyvet a tárgyalássorozat lezárásakor Karl-Josef Rauber apostoli nuncius és Semjén Zsolt, az egyházi ügyekkel megbízott akkori helyettes államtitkár írta alá, s így az a vatikáni megállapodás részévé vált, vagyis nemzetközi szerződés lett. Az előző kormány a megállapodás minden egyes pontját elfogadta, a parlament elé terjesztette, majd törvényerőre emelte. Ha az egyház-finanszírozási törvény január elsején életbe lépne, az adófelajánlást az egyházak tényleges társadalmi beágyazottsága alapján osztanák szét. A legnagyobb hívősereggel rendelkező katolikus egyház eszerint 629 millió forinttal, a református pedig 44,2 millió forinttal kapna több támogatást, mint az adófelajánlásra alapuló rendszer révén. A többi egyház azonban kevesebb juttatásban részesülne. Az evangélikusok költségvetési apanázsa 129,1 millió forinttal, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségéé (Mazsihisz) 59,5 millióval csorbulna. A legnagyobb vesztesek azonban a hazai kisegyházak lennének, amelyek együttvéve 484,4 millió forinttal kapnának kevesebb támogatást.
A kormánypárti képviselők csak a kisegyházak tiltakozása után szólaltak meg. A sort Donáth László szocialista képviselő nyitotta meg, aki a Hit Gyülekezete lapjában, a november 8-án megjelent Hetekben kifejtette: „Az idei két választás két konkrét vesztese Orbán Viktor és a nagyegyházak. (…) Ha a katolikus egyház által annyira óhajtott, népszámlálás-alapú pénzelosztás érvénybe lép, akkor a mostani kormányzat magasan megjutalmazza a számára legkeményebb ellenfelét, ennek pedig az egyházakon messze túlmenően politikai üzenete is van.” Az SZDSZ is megszólalt: Kuncze Gábor pártelnök és Fodor Gábor közös sajtótájékoztatón támadta a polgári kormány konstrukcióját, majd Donáth László, Fodor Gábor és Suchman Tamás olyan módosító indítványokat terjesztett a Ház elé, amelyek – a Vatikánnal kötött megállapodást sértve – eltörölnék a népszámláláshoz igazodó elosztási rendszert.
Karl-Josef Rauber ezt követően fogadta Szalay Istvánt, az egyházi ügyekkel megbízott államtitkárt, hogy tájékozódjék a kialakult helyzetről. Azonban semmilyen megállapodás nem született közöttük. Az államtitkár mégis azt állította, hogy a Szentszék képviselője is elfogadta a vatikáni megállapodás módosítását. Pápai Lajos győri püspök ezzel szemben kijelentette: „Biztosan tudom, hogy a nuncius ezt nem fogadta el. Ha valaki ilyet állít, az vagy téved, vagy tudatosan téveszt, azaz hazudik.” Közben az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága elé kerültek a kormánypárti módosító indítványok. A testület előtt elhangzottakat rögzítő jegyzőkönyv tanúsága szerint arra a kérdésre, hogy a kormánypárti honatyák által kidolgozott módosítások sértenének-e nemzetközi szerződéseket, Donáth László kijelentette: a „Külügyminisztérium a közelmúltban az igazságügy-miniszter felkérésére e tárgyban megkereste a pápai nunciust, személyesen tárgyalt vele, és a nuncius e kérdésben semmiféle aggályt sem a maga, sem a Vatikán nevében nem emelt”. Kósáné Kovács Magda még rá is erősített: „Nem kétséges, hogy folytak tárgyalások a magyar kormány és a pápai nuncius között. Mindenki tudja, hogy a Ház elnöke találkozott Sodano bíborossal, nemkülönben a jelen lévő Szalay István államtitkár úr is találkozott a pápai nunciussal, és ők nem emeltek kifogást, és nem utaltak arra, hogy a vatikáni megállapodást tévesen, de jóhiszeműen módosítottnak tekintenék.” A bejelentések hatására a bizottság elfogadta a kormánypárti képviselők törvénymódosító indítványát. Semjén Zsolt szerint Donáth megtévesztette a testületet. Kijelentette: az utóbbi napok eseményei azt bizonyítják, hogy a kormány a kiegyensúlyozottság látszatát is feladva, egyértelműen bizonyos szekták szekértolójává szegődött.
Amikor Karl-Josef Rauber nuncius értesült a bizottságban elhangzottakról, rögvest tiltakozó levelet írt Medgyessy Péter miniszterelnöknek. Ebben a vatikáni nagykövet leszögezte: nem járult hozzá a magyar–vatikáni megállapodás, illetve annak tavaly pontosított szövege megváltoztatásához. A Kovács László szocialista pártelnök által vezetett Külügyminisztérium azonban ekkor már azt is kétségbe vonta, hogy a Semjén Zsolt és a nuncius által aláírt dokumentum a vatikáni megállapodás részévé vált. Az ügyben a püspöki kar rendkívüli sajtótájékoztatót tartott; Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke négyszemközti megbeszélést kezdeményezett Medgyessy Péter miniszterelnökkel. A feszült helyzet azonban nem változott.
A fentiek mellett az MSZP–SZDSZ koalíció további megszorító intézkedésekkel is sújtani kívánja a katolikus egyházat: a 2003-as költségvetés tervezetében az egyházi műemlékek rekonstrukciós keretét hárommilliárd forintról egymilliárdra csökkentené, megszüntetné az egyházi szociális intézmények rekonstrukciós keretét, az egyházi egészségügyi beruházási keretet, az egyházi felsőoktatási beruházási keretet pedig a felére csökkentené. Továbbra is ragaszkodik az egyház-finanszírozási rendszer módosításához. A költségvetés végszavazása december 23-án lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.