Változott Prága véleménye

Vladimir Spidla cseh kormányfő néhány nappal ezelőtt úgy vélekedett, hogy a közös cseh–szlovák légvédelmi együttműködés tervezetébe Lengyelország és Magyarország is bekapcsolódhatna. A szélesebb közép-európai légvédelem gondolatát a legerősebb cseh ellenzéki formáció, a Polgári Demokrata Párt (ODS) is támogatná.

Somogyi Mátyás
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spidla a közös cseh–szlovák légvédelmi együttműködésről tárgyalt szombaton Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnökkel, s a tíz évvel ezelőtt megszűnt Csehszlovákia utódállamainak illetékes tárcavezetői Jaroslav Tvrdík cseh, illetve Ivan Simko szlovák védelmi miniszter már a „közös égbolt” nevű projektum egyes részletkérdéseiről is eszmecserét folytattak. Egyetértettek abban, a fő cél nem csupán a szuperszonikus vadászgépvásárlásra vonatkozó egyezmény megkötése. A kassai repülőtiszti akadémián közös pilótaképzést, a szliácsi légvédelmi lőtéren pedig közös gyakorlatokat terveznek, s ezután leghamarabb 2004 közepén kerülne sor a cseh–szlovák légtér közös védelmére.
Trvdík azonban kategorikusan ellenzi, hogy a cseh–szlovák légvédelmi együttműködést kiterjesszék Lengyelországra és Magyarországra is. A Hospodárská Novinynak nyilatkozva kifejtette: a cseh vadászgépek szükség esetén másfél-három perc alatt elérik a temelíni vagy a dukovanyi atomerőművet, ám a magyar, a lengyel vagy akár a német vadászpilótáknak jóval több időre lenne szükségük a berepüléshez. A miniszter szerint elképzelhetetlen, hogy Csehország légterének védelmét teljes mértékben más államokra bíznák, e feladatban cseh vadászgépeknek is részt kell vállaniuk, ellenkező esetben az ország elvesztené szuverenitását.
A cseh szociáldemokrata párt által rendezett, az új államfő személyére vonatkozó referendumban alig 27 ezren vettek részt. A többség Milos Zeman exkormányfőt szeretné látni az elnöki székben. Zeman azonban megerősítette: nem kíván részt venni az államfőválasztás első fordulójában. Közölte, ha az első fordulóban a parlament képtelen lenne államfőt választani, ami válsághelyzetnek minősíthető, akkor a második fordulóban ő is megméretteti magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.