Bukarestben folytatódott a magyar diplomácia jelenkori történetének leglátványosabb szomszédságpolitikai kudarcsorozata. November végén Medgyessy Péter és Adrian Nastase abban egyezett meg, hogy a szakértők hét nap alatt tető alá hozzák a státustörvény módosításáról szóló megállapodást, s ezt a külügyminiszterek találkozóján hagyják jóvá. Az egyhetes határidőt jócskán túllépve került sor kedden a diplomáciai vezetők kétoldalú megbeszélésére, de ami a késlekedésnél súlyosabb: elmaradt a megegyezés. Az újabb ígéret szerint a szakértők folytatják a konzultációkat, s ténykedésüket állítólag segíti, hogy Kovács László és Mircea Geoana elvi szinten már azonos hullámhosszon van a kedvezménytörvényt illetően.
Dzurinda szlovák miniszterelnök budapesti vendégjátéka óta tudjuk: a diplomáciai kudarcnak is vannak fokozatai. A szlovák miniszterelnök újságírók előtt, a magyar Országgyűlés szebb napokat látott épületében alázta porig Medgyessy Pétert. Nastase ezzel szemben az européer álarcában érkezett Budapestre, készségesen egyeztetést ajánlott a státustörvény további sorsáról, némi életet lehelve ezáltal a magyar tárgyalódelegáció halálsápadt tagjaiba. Életmentő akciójáért cserébe a román fél olyan gesztusban részesült a Kempinski szállóban, amely vélhetőleg örökre megmarad a bukaresti történelemkönyvek aranyoldalain. E gumigerincet igénylő gesztus mellé bátran hozzáírható a Gozsdu-hagyaték átadása is, hisz Bukarestben már nem a magyar hozzájárulás tényéről, hanem annak formáiról tárgyalt a két külügyminiszter. A nemzeti tudathasadás állapotát jelző gesztusok ellenére elmaradt a megállapodás a státustörvény módosításáról. A diplomáciai kudarc nem olyan látványos, mint Szlovákia esetében, de ténye kétségtelen.
A bukaresti tárgyalásokról egyébként sok mindent elárulnak a romániai napilapok megállapításai. Márpedig ezekre a megállapításokra igencsak figyelniük kell a szocialistáknak, hiszen nem volt olyan régen az az idő, amikor az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén az akkor ellenzékben lévő MSZP-s honatyák lelkesen idézték az Adevarul vagy a Curentul írásait az Orbán-kabinet bírálata kapcsán. Románia a jelenlegi állás szerint megnyerte a kedvezménytörvény háborúját – kezdi beszámolóját a Geoana–Kovács-találkozóról a Curentul újságírója. Az Adevarul cikkírója pedig úgy véli, Magyarország nem nagyon tudja, mit kezdjen „a magyarigazolvány törvényével”. A legtekintélyesebb erdélyi magyar napilap, a Krónika egyértelműen a magyar diplomácia vereségeként értékelte tegnapi kommentárjában a külügyminiszteri tárgyalások eredményét. Visszatérve egy pillanatra a Curentul írására, figyelmet érdemel az a megállapítás, amely szerint „a román kormány karácsonyi ajándékként a törvény módosításának alapjául szolgáló elveket kapta Magyarországtól”. Érdemes picit elidőzni az imént említett elveknél. Hét alapelvben egyeztek meg a felek Bukarestben, s ezek némelyike már azt sejteti, hogy a magyar kormány a szomszédságpolitika teljes összeomlását megelőzendő, kész akár a velencei bizottság ajánlásain is továbbmenni a státustörvény módosításakor. Az egyik alapelv értelmében például a jogszabály hatálya nem terjedne ki az Európai Unió polgáraira. Azaz Szlovákia vagy Románia uniós csatlakozása után a felvidéki és erdélyi magyarok már nem lehetnének jogosultjai a törvénynek. Kovács László Bukarestben önszántából elkezdte a kedvezménytörvény végkiárusítását.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
