Visegrádi kormányfők uniós megbeszélése

Szlovákiában egyeztetnek az uniós tárgyalások véghajrája előtt a visegrádi országok kormányfői. Eközben a dán elnökség minden követ megmozgat, hogy kompromisszumra bírja a tagjelölteket még a koppenhágai csúcs előtt. S hogy menynyire lehet e törekvés sikeres, arról sokat elárul, hogy a lengyel szejm határozatban szólította fel kemény tárgyalásokra a kormányt.

Munkatársainktól
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákia egyik leglátogatottabb és legszebb várában, Vöröskőn fogadta pénteken, az esti órákban Mikulás Dzurinda kormányfő a visegrádi tagországok kormányfőit, akik ma délelőtt a szomolányi kastélyban folytatják eszmecseréjüket. A találkozót előkészítő szlovák kormányhivatal nem számol kétoldalú megbeszélésekkel, azaz a várakozásoktól eltérően továbbra sem folytatódik a párbeszéd a kedvezménytörvényről Medgyessy Péter és Mikulás Dzurinda között. Az informális találkozóra a visegrádi egyezmény alapján kerül sor, hiszen a dokumentum értelmében a kormányfők évente kétszer, egy hivatalos és egy nem hivatalos megbeszélésre ülnek össze. Mindkét találkozó megszervezése az elnöklő ország, így július elsejétől Szlovákia feladata.
A vöröskői munkavacsorán Dzurinda a szlovák elnökség feladatait vázolta partnereinek, amelyek célja az együttműködés hatékonyságának növelése, bővítése. A mai megbeszélések egyik fontos témája lesz, hogy a közelgő koppenhágai külügyminiszteri, illetve kormányfői csúcs előtt milyen lépéseket tehetnek még együttesen a visegrádiak a csatlakozási feltételek javítása érdekében.
A lengyel kormánynak különösen jól jöhet az együttes fellépés, hiszen a szejm határozatot fogadott el az EU-csatlakozásról, kemény tárgyalásokra szólítva fel a kormányt a hátralévő utolsó szakaszban. A határozattervezet, melyet az ellenzéki keresztény-liberális Polgári Platform (PO) nyújtott be, alapvető államérdeknek minősíti Lengyelország részvételét „Európa történelmi egyesülésének folyamatában”. A határozatba bekerült egy mondat, amely bírálja az EU-t nem kielégítő kompromisszumkészsége miatt. A dokumentum szerint a közpénzek állapota a pénzügyi támogatás növelését teszi szükségessé az unió részéről, a lengyel mezőgazdaság társadalmi súlya miatt pedig törekedni kell az ajánlottnál magasabb közvetlen agrártámogatások, referenciahozamok és termelési kvóták elérésére. A szejm egyúttal elutasított három másik ellenzéki határozattervezetet. Az Önvédelem tervezete szerint a belépési időpontot néhány évvel elhalasztották volna, a Jog és Igazságosság azt javasolta, hogy a tárgyalásokat a koppenhágai csúcstalálkozó után is folytatni kell, ameddig Lengyelország ki nem alkudja a számára kedvezőbb feltételeket, végül a Lengyel Családok Ligája a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését indítványozta.
A dán EU-elnökség közben a Rzeczpospolita értesülései szerint elfogadná azt a lengyel javaslatot, hogy a közvetlen mezőgazdasági támogatásokra a vidékfejlesztésre szánt uniós alapokból 20 helyett 25 százalékot lehessen átirányítani, de csak a csatlakozás első évében.
A mértékadó lengyel napilap úgy értesült, hogy a csatlakozás utáni második évben – a dán javaslat értelmében – a vidékfejlesztési alapoknak már csak 20, a következőben pedig 15 százalékát lehetne közvetlen mezőgazdasági kifizetésekre fordítani. A kompromisszum mindkét fél számára kielégítő, ezért egészen közel van a megállapodás – írta a tudósító.
A lengyel kormány egyébként mai rendkívüli ülésén dönt arról, hogy kérje-e a javasolt 40 százalékos plafon további emelését. Nem hivatalos hírek szerint azonban a tárgyalóküldöttség nagyobb része ellenzi ezt. Félő ugyanis, hogy a koalíciós társ Lengyel Parasztpárt „vérszemet kap”, és folyamatosan nyomást fog gyakorolni avégett, hogy több költségvetési forrást biztosítsanak erre a célra. Ezért a lengyel tárgyalók szerint – írta a tudósító – a legjobb megoldás az lenne, ha Brüsszel 2006-ig fenntartaná a 40 százalékos felső határt a leendő új tagok számára. Így ugyanis a brüsszeli eurokraták, nem pedig a lengyel kormány viselné a felelősséget a közvetlen agrártámogatások szintjéért – írta a Rzeczpospolita.

Szájer az euroszervilitásról. Jelenleg Magyarországon senki sem kételkedik abban, hogy az április 12-re kiírt európai uniós népszavazás pozitív eredménnyel fog végződni. Minden közvélemény-kutatás azt jelzi, hogy a választásra jogosultaknak legalább a 70 százaléka igennel fog szavazni. Szociológusok azonban óva intenek a túlzott optimizmustól – írta a Handelsblatt című német gazdasági-pénzügyi lap. A Düsseldorfban szerkesztett újság megjegyezte, hogy az alkotmány tervezett módosításával a szuverenitás bizonyos része átkerül az Európai Unióhoz. Idézte Szájer Józsefet, a Fidesz egyik alelnökét, aki szerint a polgári erők számára a nemzeti érdek elsőbbséget élvez, miközben a szocialisták „internacionalisták”. – Mi az eurorealizmust képviseljük, szemben a szocialisták euroszervilitásával – közölte Szájer József a Handelsblatt szerint. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.