Áder: Piros lap Lamperthnek

Áder János szerint az Országos Választási Iroda vezetőjének és a belügyminiszternek is távoznia kell posztjáról a cigány önkormányzati választás kapcsán hozott bírósági döntés következtében. Lamperth Mónika nem foglalkozik a lemondás gondolatával, és politikai támadásnak tekinti a Fidesz frakcióvezetőjének szavait. A belügyminiszter közvetítésre kérte a kisebbségi ombudsmant a rivális cigány szervezetek között.

MTI
2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tett eleget törvényi kötelezettségeinek az Országos Választási Iroda (OVI) az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) szombati rendezvénye kapcsán, ezért az iroda vezetőjét, Rytkó Emíliát meneszteni kell – hangsúlyozta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője utalva a Legfelsőbb Bíróság csütörtöki döntésére, amely semmisnek nyilvánította az új OCÖ megválasztását, és a voksolás megismétlését rendelte el. A bíróság indoklásában arra hivatkozott: az elektori gyűlésnek nem csupán a kezdetén, hanem mindvégig – így a szavazáskor is – határozatképesnek kell lennie. A múlt szombati rendezvényen a voksoláskor azonban már nem volt jelen az elektorok fele, így határozatképtelennek minősül a gyűlés.
Áder János szerint a belügyminiszternek is távoznia kell, hiszen a tárca hatáskörébe tartozó választási irodát terhelő felelősség alól nem bújhat ki. – Lamperth Mónikának ez már a második sárga lapja, amely a futballban is piros lapot, vagyis a pálya elhagyását eredményezi – mondta Áder, emlékeztetve arra, hogy a pártemblémák ügyében egyszer már elmarasztalta az Alkotmánybíróság a miniszter aszszonyt. A választáson történtekről szólva kiemelte, hogy több száz ember amiatt nem tudott a helyszínre utazni, mert az utazási csekken más időpont szerepelt, mint az esemény meghívóján. Áder elmondta: a rendezvényen olyanok is szavazhattak, akiknek nem volt elektori megbízatásuk. – Sőt előfordult az is, hogy egy szektorban többen szavaztak, mint ahányan a szektorban helyet foglaltak – hangsúlyozta.
A belügyminiszter nem gondolkodik azon, hogy távozzon posztjáról, a Fidesz erre irányuló nyilatkozatait politikai támadásként értékeli. Lamperth Mónika elmondta: Áder János, ha korrekten járna el, először az OVB Fidesz-delegáltjának véleményét kérné ki az országos cigány önkormányzati választással kapcsolatban. Hozzátette: tudomása szerint az OVB döntése az ügyben egyhangú volt. A kisebbségi ombudsman intézménye iránti bizalomként értékeli, hogy a belügyminiszter felkérte őt a Demokratikus Roma Koalíció és a Lungo Drom közötti közvetítésre az Országos Cigány Önkormányzat sikeres megválasztása érdekében. Kaltenbach Jenő hozzátette: ez csak akkor lehetséges, ha az érintettek is igénylik a munkáját. A kisebbségi biztos közölte: autonóm politikai tömörülésekről van szó, ezért a felek közötti közvetítés csak akkor lehet eredményes, ha a felkérés maguktól a szervezetektől érkezik. Nyitott az egyeztetésre a Demokratikus Roma Koalíció, a kisebbségi ombudsman közvetítését viszont csak indokolt esetben tartja szükségesnek – közölte Horváth Aladár, a szervezet vezetője.
Farkas Flóriánt, a Lungo Drom elnökét lapzártáig nem tudtuk elérni.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.