Az igazi büntetés: Meddgyessy

Gidró Kriszta
2003. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reálértéken öt százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhat idén a fővárosi önkormányzat, mint a legrosszabb orbáni esztendőben – jelentette ki Demszky Gábor a napokban. A főpolgármester szerint megmaradtak ugyanis az Orbán-kormány által bevezetett, a fővárost hátrányosan érintő intézkedések, amelyek következtében Budapesttől több forrást vonnak el idén, mint tavaly. Pozitívumnak tartja a kormánypárti politikus azt, hogy a személyi jövedelemadó helyben maradó része öt százalékról tíz százalékra növekedett, elméletben tehát ennyivel több pénzt költhet el szabadon minden önkormányzat. A gyakorlatban azonban ezt az összeget teljes egészében elviszi a közalkalmazottak átlagosan ötvenszázalékos béremelése, amelynek fedezetét nem adja át a kormány az önkormányzatok számára. Így tehát ez a pozitívum valójában nem is létezik. Örül a főpolgármester annak is, hogy márciusban a kormány elé kerül az a javaslat, amely a BKV-t hátrányosan érintő jogszabályokat módosítaná. Egyelőre azonban ez is csak terv, még nem biztos, hogy a főváros és a BKV számára kedvező döntés születik.
Valaki megmagyarázhatná: a fentiek tükrében tulajdonképpen mi szükség volt tavaly tavasszal a hisztérikus gyűlöletkampányra? Miért kellett Budapest áprilisi felszabadulásáról már jó előre örömódákat zengeni? Úgy tűnik ugyanis, Budapest nem szabadult fel. Demszky Gábor is elismeri: reálértéken öt százalékkal jobb volt az Orbán-kormány legrosszabb évében is. A „felszabadulás” után nem lett 18 százalékos a személyi jövedelemadó, mégis emelkedett a gáz ára, nem írnak ki nyílt közbeszerzési eljárást minden egyes alkalommal, az árkok betemetése helyett pedig pénzt vonnak el a Terror Házától, bezárják az Álmok álmodói kiállítást a Millenárison és – bár ezt is ígérték – nem kezdődött meg azonnal a 4-es metró építése. Mi több, úgy fest, a kormányváltás feketelevese, hogy a fővárosi tömegközlekedésé lesz az adósságátvállalás a tavaszra tervezett könnyítések ellenére. Demszky szerint ugyanis az ötszázalékos forrásszűkülés miatt a főváros nincs abban a helyzetben, hogy működési támogatást adjon a BKV-nak, Atkári János főpolgármester-helyettes szerint pedig a közlekedési társaságnak emiatt hitelből kell például gázolajat vennie. A főváros tehát nyilván arra számít, hogy a kormány idén is átvállalja a BKV adósságát. Az persze ebben az esetben is kérdés marad: kivonulhat-e a főváros egy, a számára törvényben rögzített, kötelezően ellátandó feladat finanszírozásából?
Legrosszabb orbáni évnek egyébként a tavalyi, a 2002-es évet nevezi a főpolgármester. Azt az esztendőt, amikor 50 ezer forintra emelkedett a minimálbér, amikor elkészült a Nemzeti Színház, amikor átadták az Erzsébet téren az új parkot, amikor megépült a népligeti buszpályaudvar, amikor a kedvezményes lakáshitelt már használt ingatlan vásárlásához is fel lehetett venni és amikor például a gáz ára a lakossági fogyasztók esetében nem növekedett. Azt az esztendőt nevezi a legrosszabb orbáni évnek, amelynek csak a fele volt orbáni. A fent felsoroltak mind az Orbán-kormány döntései, intézkedései voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.