Uniós csatlakozásunk felkészüléseként egyre nagyobb munkát jelent a közösségi szabályozások átvétele is, hiszen az egységes szabványosításban rejlő lehetőségeket az EU-ban is felismerték, ezért egy olyan integrált rendszert hoztak létre, amelynek szerepe a gazdaság szervezésén túl kihat az európai jogharmonizáció és a műszaki szabályozás egészére is – tudtuk meg Bíró Bélától, a Magyar Szabványosítási Testület főosztályvezetőjétől. Mint mondta: Magyarország 1993-ban társulási megállapodást kötött az Európai Közösséggel, a jelenlegi EU jogelődjével.
A megállapodás 73. cikke értelmében csökkenteni kellett a szabványosítás és a minőségtanúsítás (megfelelőségtanúsítás) területén meglévő különbségeket. Az együttműködés többek között elősegíti a közösségi műszaki szabályok, az európai szabványok és a megfelelőségtanúsítási eljárások használatát, a kölcsönös elismerésről szóló megállapodások megkötését.
Az együttműködés részeként 1995 tavaszán a parlament elfogadta a nemzeti szabványosításról szóló törvényt, amely az önkéntes szabványosítás elve alapján megteremtette a magyar szabványosítás csatlakozásának jogszabályi feltételeit.
Bíró Béla szerint a csatlakozás érdekében jelentős akadályokat kellett leküzdeni. Az európai szabványügyi szervezetek kilenc feltételt határoztak meg a felvételre pályázók számára. Felkészülésünkkor mára a több mint 12 ezer európai szabvány kilencven százalékát bevezették a hazai szabványrendszerbe, sőt a harmonizált szabványokat gyakorlatilag teljesen bevezették. Megszűnt a nemzeti szabványok kötelezővé tételének jogszabályi lehetősége, így 2002. január elsejétől maradéktalanul érvényesül az önkéntes szabványosítás elve. Megvalósult a szerzői jogi törvény módosítása folytán a nemzeti szabványok szerzői jogi védelme, amely ugyancsak a csatlakozás egyik feltétele volt. Mindez azért is nagyon lényeges, mert a közösségi szabványok fontos szerepet játszanak az EU belső piacának kiépítésében, segítik a nemzeti szabványok különbözőségeiből adódó kereskedelmi, műszaki akadályok elhárítását. Az egységes szabványok az európai gazdasági övezetben kiküszöbölik a sok eltérő nemzeti műszaki modellt és az eltérő vizsgálati és tanúsítási követelményeket. Az európai szabványosítás a kormányoknak is segítséget jelent, ugyanis összehangolják a belső piacra kerülő termékekre vonatkozó egészségi és biztonsági követelményeket.
Itt a bizonyíték: Kincse Csongor valójában a Tisza embere
