Elbocsátások Komlón is

Felszámolják a magyar–amerikai vegyes tulajdonban lévő komlói Elegant Rt.-t, így több mint kétszáz munkahely szűnik meg. Gondot jelent, hogy a térségben alig van kereslet textilipari dolgozókra, ezért a város polgármestere a munkaügyi miniszter segítségét kérte ahhoz, hogy a volt dolgozóknak a lehető legkevesebb megrázkódtatással járjon a gyár bezárása.

Fóris Gábor
2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a magyar– amerikai vegyes tulajdonban lévő komlói Elegant Rt. ruhagyár, a város második legnagyobb foglalkoztatójának felszámolása. A gyár bezárásával több mint kétszázan vesztik el állásukat. Gondot okoz, hogy a térségben alig van kereslet textilipari dolgozókra, valamint a cég jelenlegi teljes vagyona kevesebb, mint a hátralékos bérek, valamint a végkielégítések 130 milliós összege. Ezért Páva Zoltán polgármester azt kérte Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi minisztertől, hogy a bérgarancia alapból nyújtsanak segítséget a dolgozók bérének és a végkielégítések fedezésére. Az Elegant jelenleg az államnak 32, a bankoknak 23 millió forinttal tartozik. Az amerikai partner, amely a társaság termékeinek vásárlója is volt, közrejátszott a felszámolási eljárás megkezdésében, ugyanis adós maradt a termékek jó részének megvásárlásával is.
Erdősi Éva, a felszámolást végző Kossuth Holding képviselője érdeklődésünkre elmondta: vagy közös megegyezéssel, vagy felmondással szüntethető meg a cég és az alkalmazottak közötti jogviszony, de minden egyes dolgozónál a legoptimálisabb megoldást javasolják. A felszámolási eljárásban értékesíteni fogják a cég vagyonát, ebből várhatóan fedezni lehet a dolgozókat megillető kifizetéseket. Elképzeléseik szerint legkésőbb februárra elő tudják teremteni a szükséges pénzt. Mátyusné Varga Mária igazgató szerint a 68 százalékban magyar, 32 százalékban az amerikai Import by Virany Inc. tulajdonban lévő cég 1990-ben alakult meg, s a kezdetben több mint 300 alkalmazottat foglalkoztató vállalat bérmunkából élt. A kilencvenes évek közepén még évente 120 ezer kabátot gyártottak, az idén azonban már csak 70 ezret. Ezzel párhuzamosan a létszám 210-re csökkent. A Baranya Megyei Munkaügyi Központ nyilvántartása szerint alig 5-6 textilipari szakmunkásra van igény a városban és környékén, bár információnk szerint szó van hasonló jellegű munkahely létesítéséről is, ahol 30 fő elhelyezkedésére lesz lehetőség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.