Talán a legsúlyosabb helyzetbe a szatymaziak kerültek az elmúlt hetek országos fagykárai nyomán, hiszen e település határában nagyobb kiterjedésű ültetvények találhatók. Szatymazon akadnak gazdák, akiknek éves bevétele főként az őszibarack, illetve egyéb gyümölcs értékesítéséből származik. Már most bizonyosak abban, hogy a fagy miatt minimális terméshozamra számíthatnak. Egyesek nem tartják kizártnak azt sem, hogy a gyümölcsfák bizonyos hányada oly mértékben károsodott, ami miatt ritkítani kell az ültetvényeket.
Amennyiben a tél hátralévő részében nem uralkodik rendkívül hideg időjárás, és a tavasz se tartogat kellemetlen meglepetéseket, a csongrádi termelők úgy vélték: esély van arra, hogy meggyből, cseresznyéből, szilvából, körtéből, kajszibarackból, valamint egyéb gyümölcsből a megszokott mennyiség teremjen. Ugyanakkor egybehangzó az a véleményük, hogy az illetékes tárca nem a súlyának megfelelően kezeli az ilyen rendkívüli helyzeteket, amelyekkel most az őszibarack-termelők szembesültek.
A dél-alföldi megyében nem kizárólag a gyümölcstermelőknek okozott gondot a zord időjárás. Azok a gazdák is panaszkodnak, akik fóliasátrak alatt termesztenek zöldségféléket. Szentesen és környékén, valamint Csanyteleken jelentős káruk származott a gazdáknak a nagy havazás miatt, amit a biztosítótársaságok nem térítenek meg.
A vidéki emberek megélhetése és jövedelemszerzése szempontjából a magyar mezőgazdaságban a kertészeti ágazatnak nagy a jelentősége, amely a jövőben várhatóan még nagyobb lesz – jelentette ki Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter egy berlini kertészeti fórumon. Magyarországon e téren azoknak a tájkörzeteknek van elsősorban esélye, amelyek rendelkeznek hagyományokkal és jó minőségű jellegzetes termékekkel. A tárca az idén a tavalyi öszszeg háromszorosát – mintegy hatmilliárd forintot – biztosítja a termelői csoportok és a közösségi szervezetek fejlesztésére.
Mártonffy Béla, a Zöldség-gyümölcs Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint a magyar kertészeti ágazat az évtized végére, azaz 2010-re nyolcszázezer tonnával növelheti jelenlegi, mintegy 2,6-2,7 millió tonnás termelését. Ezért kiemelt jelentőségű, hogy a magyar kertészeti ágazatban dolgozók megfelelőképpen felkészüljenek az uniós tagságra. A szakma szeretné elérni, hogy a magyar agrárkormányzat súlyának és jelentőségének megfelelően kezelje a kertészeti ágazatot. Ezért is szeretne az ágazat kiemelt és elkülönített anyagi támogatást, mintegy hatvanmilliárd forintot kapni, három évre elosztva. A kertészeti ágazat adja ugyanis a magyar mezőgazdaság termelésének mintegy húsz százalékát – mutatott rá az ügyvezető igazgató.
A kormány kiemelten támogatja a fiatalok munkába állását
