Az iraki alelnök szerint a bagdadi kormány bővíti együttműködését az ENSZ fegyverzetellenőreivel a vasárnapi–hétfői tárgyalások eredményeként létrejött új megállapodás alapján, de biztos abban, hogy az Egyesült Államok mindenképpen megtámadja Irakot. Bármelyik percben lehetséges, ha még itt is vannak az ellenőrök, hogy megindul a támadás – idézte Taha Jaszin Ramadan iraki alelnököt az AP. Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője ugyanakkor tegnap kijelentette: az ENSZ Irakban dolgozó fegyverzetellenőreinek „még néhány hónapra” van szükségük munkájuk befejezéséhez.
Eközben tegnap ismeretlenek két amerikai állampolgárra nyitottak tüzet a kuvaiti fővárostól északra egy amerikai katonai támaszpont közelében. Az egyik amerikai meghalt, a másik súlyosan megsebesült.
*
A német kancellár szerint az Egyesült Államoknak nem áll szándékában egyoldalúan fellépni az iraki kérdésben. – Ez a kérdés ismételten a nemzetközi testületek elé kerül – mondta Gerhard Schröder hétfőn este Berlinben, utalva „a Biztonsági Tanácsnak az ENSZ alapokmányához való kapcsolódására” is. Schröder, aki írókat, művészeket és alkotmányjogászokat fogadott a kancellári hivatalban, állást foglalt amellett, hogy az ENSZ iraki fegyverzetellenőrei kapjanak több időt, ha ezt január 27-én előterjesztendő jelentésükben kérnék. Dominique de Villepin francia külügyminiszter szerint most semmi nem igazolja, hogy háborút indítsanak Irak ellen. Méltatta az ellenőrök munkáját, mivel – mint fogalmazott – mindennap találnak valami újat, és Franciaország ezért támogatja munkájuk megerősítését.
A brit kormányfő szerint bizonyos, hogy Iraknak vannak vegyi és biológiai fegyverei, és törekszik a nukleáris ütőerő megszerzésére is. Tony Blair a brit parlament alsóházi bizottságainak elnökei előtt tartott, évente kétszer megrendezett meghallgatáson tegnap azt mondta, hogy jóllehet nincs közvetlen bizonyíték az al-Kaida terrorszervezet és Bagdad kapcsolatára, Szaddám Huszein továbbra is nagy veszélyt jelent a világra.
A Törökországban hatalmon levő Igazság és Haladás Pártjának (AKP) vezetője, Recep Tayyip Erdogan egy tegnapi beszédében óvott attól, hogy a terrorizmus elleni nemzetközi harcot kiterjesszék Irakra. – Számos országra kiterjedő diplomáciai kezdeményezést indítottunk az iraki háború elkerülése végett – mondta pártjának parlamenti frakciója előtt. „A világ lelkiismeretéhez szólunk, amikor azt kérjük, hogy a nemzetközi fellépés, amely a terrorizmus elleni harcként indult, ne öltsön túlzó méreteket” – idézett beszédéből az AFP.
Az Egyesült Államok nyomon követi Szaddám Huszein iraki elnököt, és esetleg meg is próbálja ölni a különleges erők és az Irakban dolgozó hírszerző ügynökök közreműködésével végrehajtott katonai akcióban – írta a USA Today című amerikai lap hétfői számában. Az amerikai hírszerzés neve elhallgatását kérő tisztségviselője a lapnak azt is felfedte, hogy a művelet érintené az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) félkatonai egységeit, az amerikai különleges erőket, valamint abban részt vennének a légi felderítést, a rádióüzenetek lehallgatását és a műholdas képalkotást végző egységek is. A lap szerint mindez annak a stratégiának a részét képezi, amelynek célja meggyőzni Szaddám Huszeint, vonuljon vissza, s ebben szerepel az a lehetőség is, hogy elűzik őt a hatalomból – állítja a USA Today.
***
Orvosok a háború ellen. Az Orvosok az Atomháború Ellen elnevezésű nemzetközi szervezet nyílt levélben szólította fel tegnap Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát, hogy az iraki háború megindítása ellen foglaljanak állást a Biztonsági Tanácsban. A szervezet figyelmeztette Gerhard Schröder német szövetségi kancellárt, Jacques Chirac francia elnököt és Tony Blair brit kormányfőt a háború lehetséges következményeire. A Berlinben kiadott felhívás szerint a háborúnak 50–250 ezer halálos áldozata lehet az első három hónapban. (MTI)
Sztálin hosszú árnyékáról
