Fogytán Irak ideje

Már elég ideje volt Iraknak arra, hogy leszereljen, de világos, hogy ezt még nem tette meg – jelentette ki tegnap George W. Bush amerikai elnök. Az elnök sajtónyilatkozatában megállapította: „Sok időnk volt annak megállapítására, hogy Irak jelenleg a múlt régi trükkjeit alkalmazza. Mennyi időre van még szükségünk, hogy lássuk, egyértelmű, hogy nem szerel le?”

Hírösszefoglaló
2003. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki alelnök szerint a bagdadi kormány bővíti együttműködését az ENSZ fegyverzetellenőreivel a vasárnapi–hétfői tárgyalások eredményeként létrejött új megállapodás alapján, de biztos abban, hogy az Egyesült Államok mindenképpen megtámadja Irakot. Bármelyik percben lehetséges, ha még itt is vannak az ellenőrök, hogy megindul a támadás – idézte Taha Jaszin Ramadan iraki alelnököt az AP. Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője ugyanakkor tegnap kijelentette: az ENSZ Irakban dolgozó fegyverzetellenőreinek „még néhány hónapra” van szükségük munkájuk befejezéséhez.
Eközben tegnap ismeretlenek két amerikai állampolgárra nyitottak tüzet a kuvaiti fővárostól északra egy amerikai katonai támaszpont közelében. Az egyik amerikai meghalt, a másik súlyosan megsebesült.
*
A német kancellár szerint az Egyesült Államoknak nem áll szándékában egyoldalúan fellépni az iraki kérdésben. – Ez a kérdés ismételten a nemzetközi testületek elé kerül – mondta Gerhard Schröder hétfőn este Berlinben, utalva „a Biztonsági Tanácsnak az ENSZ alapokmányához való kapcsolódására” is. Schröder, aki írókat, művészeket és alkotmányjogászokat fogadott a kancellári hivatalban, állást foglalt amellett, hogy az ENSZ iraki fegyverzetellenőrei kapjanak több időt, ha ezt január 27-én előterjesztendő jelentésükben kérnék. Dominique de Villepin francia külügyminiszter szerint most semmi nem igazolja, hogy háborút indítsanak Irak ellen. Méltatta az ellenőrök munkáját, mivel – mint fogalmazott – mindennap találnak valami újat, és Franciaország ezért támogatja munkájuk megerősítését.
A brit kormányfő szerint bizonyos, hogy Iraknak vannak vegyi és biológiai fegyverei, és törekszik a nukleáris ütőerő megszerzésére is. Tony Blair a brit parlament alsóházi bizottságainak elnökei előtt tartott, évente kétszer megrendezett meghallgatáson tegnap azt mondta, hogy jóllehet nincs közvetlen bizonyíték az al-Kaida terrorszervezet és Bagdad kapcsolatára, Szaddám Huszein továbbra is nagy veszélyt jelent a világra.
A Törökországban hatalmon levő Igazság és Haladás Pártjának (AKP) vezetője, Recep Tayyip Erdogan egy tegnapi beszédében óvott attól, hogy a terrorizmus elleni nemzetközi harcot kiterjesszék Irakra. – Számos országra kiterjedő diplomáciai kezdeményezést indítottunk az iraki háború elkerülése végett – mondta pártjának parlamenti frakciója előtt. „A világ lelkiismeretéhez szólunk, amikor azt kérjük, hogy a nemzetközi fellépés, amely a terrorizmus elleni harcként indult, ne öltsön túlzó méreteket” – idézett beszédéből az AFP.
Az Egyesült Államok nyomon követi Szaddám Huszein iraki elnököt, és esetleg meg is próbálja ölni a különleges erők és az Irakban dolgozó hírszerző ügynökök közreműködésével végrehajtott katonai akcióban – írta a USA Today című amerikai lap hétfői számában. Az amerikai hírszerzés neve elhallgatását kérő tisztségviselője a lapnak azt is felfedte, hogy a művelet érintené az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) félkatonai egységeit, az amerikai különleges erőket, valamint abban részt vennének a légi felderítést, a rádióüzenetek lehallgatását és a műholdas képalkotást végző egységek is. A lap szerint mindez annak a stratégiának a részét képezi, amelynek célja meggyőzni Szaddám Huszeint, vonuljon vissza, s ebben szerepel az a lehetőség is, hogy elűzik őt a hatalomból – állítja a USA Today.
***
Orvosok a háború ellen. Az Orvosok az Atomháború Ellen elnevezésű nemzetközi szervezet nyílt levélben szólította fel tegnap Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát, hogy az iraki háború megindítása ellen foglaljanak állást a Biztonsági Tanácsban. A szervezet figyelmeztette Gerhard Schröder német szövetségi kancellárt, Jacques Chirac francia elnököt és Tony Blair brit kormányfőt a háború lehetséges következményeire. A Berlinben kiadott felhívás szerint a háborúnak 50–250 ezer halálos áldozata lehet az első három hónapban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.