Nem garantált az állami kamattámogatás a megváltozott jogi környezet miatt a kedvezményes agrárhitelek felvétele után. A Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) ugyanis megvonták az ilyen kamattámogatási automatizmust – tájékoztatta lapunkat László Boglár, a pénzintézet kommunikációs igazgatója. Az eddig beérkezett igénylések elbírálása után 88 milliárd forint értékű hitelt hagyott jóvá az MFB. Az eredeti százmilliárdos hitelkeret fennmaradó részére ismét lehet pályázni a hivatalos közzététel másnapján. Ez a közeljövőben megtörténhet – tette hozzá.
A tavaly december 21-én kelt 276/2002-es kormányrendelet tanúsága szerint ugyanakkor az állam minden támogatást és készfizető kezességet megvont a családi gazdaságoktól, illetve a kis- és középvállalkozásoktól. Ennek értelmében jelenleg nem élvez támogatást a múlt pénteken bejelentett 12 milliárdos hitelkeret sem.
A kormány múlt pénteken döntött arról, hogy a százmilliárd forintos kedvezményes agrárhitelprogram fennmaradt részére a termelők ismét benyújthatnak pályázatokat, amely a már ismert kedvezményes és változatlan feltételekkel igényelhető. A hitelprogramra tavaly 7,01 százalékos hitel, 5-20 éves futamidő és 50-100 százalékos kamattámogatás mellett pályázhattak a gazdák. Az elnyert összegeket földvásárlásra, fejlesztésre és forgóeszköz-finanszírozásra fordíthatták.
Most azonban az igénylőket elbizonytalanítja a kamattámogatás függővé tétele. Annak mértéke ugyanis tavaly legalább ötvenszázalékos volt, sőt esetenként elérte a száz százalékot is (a mezőgazdasági fejlesztésekhez és a forgóeszköz-beszerzéshez ráadásul hatvanszázalékos állami készfizető kezesség is társult). Ha viszont nem társul a hitelekhez kamattámogatás, kérdésessé válik felvételük is. A termelőknek ugyanis így a hitelkamatokat is fizetniük kell a törlesztőrészlettel együtt, ebben az esetben azonban már nem lehet kedvezményes hitelkonstrukcióról beszélni.
December közepén az agrártárca már másfél hónapos elmaradásban volt a hitelek kamatainak kifizetésével, és magas késedelmi kamattal kellett volna a hatályos rendelkezés értelmében pótolnia a mulasztást, ami négymilliárd forint kiadást jelent az agrártárcának. Megkerestük a minisztériumot, de nem kaptunk választ kérdéseinkre. Így továbbra sem tudni, hogy a tárca teljesítette-e a kifizetéseket. Tavaly a minisztérium úgy tájékoztatott: a kamattámogatásra előirányzott keret kimerülése miatt nem teljesítették az átutalást, annak ellenére, hogy az erről szóló rendelet is megjelent. Ha viszont december 31-ig nem fizetett az FVM, akkor az azt jelenti, hogy az elmaradt kamattámogatás és a büntetőkamat az amúgy is szegényesre sikeredett idei agrárbüdzsét terheli.
Szó sem lehet arról, hogy az Európai Unió adóztassa a vállalatokat
