Ha szükséges, egy új szervezeti formát kell megteremteni az EU-csatlakozás diktálta feladatok ellátására. Az részletkérdés, hogy ez minisztérium vagy más elnevezés alatt futna – mondta a Reggeli Krónikában Horn Gyula volt kormányfő. A szocialista politikus érvelése szerint Magyarország uniós csatlakozása hatással lesz valamennyi társadalmi területre, nem csak a jogharmonizációra. – Komoly szervezőmunkára van szükség. Hogy a külügyminisztérium bírja-e ezt szakértelemmel, energiával, azt ők tudják eldönteni – mondta Horn. Megítélése szerint a csatlakozás egy olyan nagy súlyú ügy, olyan történelmi jelentőségű kihívás – nem csak lehetőség Magyarország számára –, amellyel kapcsolatban nem szabad presztízsszempontokat nézni. – Mindig létezett és most is létezik a tárcák között féltékenykedés, de azt kell szem előtt tartani, mi a leghatékonyabb, mi jó az országnak, mi jó a népnek – fogalmazott a politikus.
– A kormány tudomásul veszi Horn Gyula véleményét, ám a kabinet álláspontja változatlan: nem foglalkozik európai integrációs tárca létrehozásával – mondta erre Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára. – A volt miniszterelnök szuverén politikus, miért ne fejthetné ki álláspontját? – kérdezte, hozzátéve: a kabinet a közeljövőben sem tervezi egy ilyen új minisztérium létrehozását. Arra azonban az államtitkár nem tudott konkrét választ adni, mikor tekinti át a kabinet az integráció szervezeti tapasztalatait. Ismert: korábban ezt a csatlakozás, azaz 2004. május 1. utánra tervezték.
Kiss Elemér kancelláriaminiszter már felvetette: elképzelhető, hogy az uniós ügyek intézésére külön tárcát kell létrehozni. Erre reagálva korábban Szent-Iványi István, az Országgyűlés integrációs bizottságának SZDSZ-es elnöke közölte: a maga részéről jó ötletnek tartaná, ha létrejönne egy uniós ügyekért felelős tárca. Szerinte azonban ez csupán hazánk 2004-es EU-csatlakozásakor válik időszerűvé. Felvetésünkre leszögezte: a kormányban az MSZP és az SZDSZ által delegált tagok aránya a jövőben sem változhat, ezért egy új miniszter munkába állása mindenképpen érintené a koalíciós szerződést.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
