Indulatok és törvények

2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lungo Drom óvása nyomán a Legfelsőbb Bíróság megsemmisítette az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) szombati szavazásának eredményét, s új választás kiírását rendelte el. A döntés felülbírálta az Országos Választási Bizottság (OVB) határozatát is, amely mindent rendben talált. A hét elején a magyar gazdaság szenvedett az energiakorlátozástól, előtte egy-két nappal a honi demokráciában állt be komoly rövidzárlat. A gazdaság hamarabb kiheveri az áramkimaradás hatásait, mert a demokrácia áramkörei bonyolultabbak és sérülékenyebbek. A népképviselet bármelyik szintjének sérülése az egész szerkezet gyengeségére utal, ezért az OCÖ gyűlésén történteket nem értékelhetjük elszigetelt jelenségként.
Rossz a kisebbségi törvény, még rosszabb a választási rendszer – mondja az ombudsman, s nyilván igaza van, hiszen ő nap mint nap szembesül a rossz törvény, a rossz rendszer hibáival. Ám ez nem jelenti azt, hogy a jogszabályok hiányosságaira alapozva juthatnak előnyökhöz egyesek. A választási csalás akkor is csalás, és megengedhetetlen, ha a törvény nem tökéletes.
Nem a törvény hibája, hogy az OCÖ gyűlésén erős kormányzati nyomást érzékeltek az ellenzékinek számító Lungo Drom jelöltjei és küldöttei. Az sem a törvény hibája, hogy a kormánypárti szervezet jelvényeit (fehér sál, vörös szegfű) viselő résztvevők megkülönböztetett ellátásban részesültek. Azt pedig végképp nem lehet a törvény esetlegességeinek rovására írni, hogy az elektorok regisztrálásánál, az első szavazatok összeszámlálásakor szabálytalanságok történtek. És ugyan kinek a számláját terheli az, amikor az OVB helyszínen ülésező testülete elutasítja a Lungo Drom panaszát? Az OVB ezúttal sem állt feladata magaslatán. Nem vették észre, mi játszódik le a bejáratnál, a büfében, a teremben, gyakorlatilag az orruk előtt? A választások tisztaságának megóvására kiképzett szakemberek egyszerűen tudomásul veszik, hogy a szavazásra jogosultak fele nem kíván élni jogával, és elhagyja a terepet? Ilyen úton-módon születik mifelénk a demokratikus többség? Sajátos állapot, ám bármilyen rossz a vonatkozó törvény, nem erre találták ki. Ezen a választáson nem adtak lehetőséget, hogy kiderüljön, melyik oldal van többségben, s ez lehet, hogy kényelmes, bizonyos köröknek célszerűbb és hasznosabb megoldás, csak nem kéne demokráciának titulálni. A létező legrosszabb kifogás, hogy állítólag az előző két választáson is előfordultak csalások, mert az erre való hivatkozás a törvénytelen állapotokat szentesíti, nem a kétes eszközöket élvező „győztest” hitelesíti, legitimizálja.
A regisztráltak, a kivonulók, a szavazók számából könnyen kiszámítható: a két legerősebb cigány szervezet között kiélezett verseny van. Az új választást megnyerheti a Fidesz közelinek mondott Lungo Drom, de a legutóbb ellenfél nélkül taroló, a kormány hátszelével vitorlázó Demokratikus Roma Koalíció is. Az esélyek „kiegyenlítettségét” jelzi, hogy 1995-ben és 1999-ben az éppen regnáló kormány által támogatott szervezet győzött. Úgy látszik, mintha a romáknak kevés közük lenne saját ügyeikhez. Részt vehetnek egy választási színjátékban, ahol kinyilváníthatják a hatalom iránti elkötelezettségüket, feltétlen hűségüket. Kapnak egy fórumot, ahol még bánataikat, fájdalmaikat, sértettségeiket, kirekesztettségüket is világgá kiálthatják. Aztán a hatalom szigorúan demokratikus eszközökkel, a hangosabbak lekenyerezésével, nagyszabású programok ígéretével újabb négy évre lecsendesíti őket. Önkormányzatnak nevezi a kormányzati önkényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.