Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) javaslatára pénteken január 31-re halasztották el annak a közgyűlésnek a folytatását, amely a Dunaferr Rt. és a Dunaferr Acélművek Kft. egyesüléséről döntött volna – adta hírül a felek sajtóközleménye. Emlékezetes: a fúziót még tavaly december 13-án, egy korábbi közgyűlésen határozták el, megszabva azt is, hogy az ehhez szükséges vagyonmérleg- és vagyonleltár-tervezetek fordulónapja 2002. október 31. lesz. Ezeket (más szükséges dokumentumokkal együtt) el is készítették, csakhogy az ÁPV Rt. vétója a múlt hét végén mégis megakadályozta a folytatást.
A két társaság – a korábbi menedzsment által is támogatott – egyesítése révén a tulajdonosok egyebek közt a közterhek csökkentésére számítanak. Az egymás közti elszámolások ugyanis jelentős adóterhekkel jártak. A fúzió révén áttekinthetik majd a két vállalat működését, és leépíthetik a felesleges tevékenységi köröket is.
Megfigyelők szerint a mostani ÁPV-s halasztás mögött a vasműben szintén tulajdonos önkormányzattal való nézetkülönbségek állhatnak. A település az egyesítés kapcsán szeretne a foglalkoztatás megtartására vonatkozó garanciákat kapni, emellett mindenképp megtartatná az állami és az önkormányzat eddigi tulajdonhányadát is. A privatizációs és vagyonkezelő halasztása egyúttal azt is jelzi: egyelőre még mindig nincs végleges döntés arról, hogy az állam (azaz képviseletében az ÁPV Rt.) milyen módon juttasson friss tőkét a dunaújvárosi vállalatnak különböző eszközök magas árfolyamon történő kivásárlásával. A további lépésekről a sajtóközlemény szűkszavúan csak annyit árult el: „A témához kapcsolódóan folytatódnak a Dunaferr Rt. részvényesei közötti egyeztető megbeszélések.”
*
Egy kormánydöntés szerint az ÁPV Rt.-nek az acélmű 6,5 milliárd forint értékben átad néhány ingatlant és üzletrészt. A vagyonkezelő az összeg fejében a Dunaferrtől piaci áron vásárolja meg az összeg fejében a Dunaferr Stadion Kft.-be apportált sportlétesítményeket: a központi sporttelepet irodájával, a tömeg- és vízisport-telepet, illetve egy futballpályát. Lapunk január elején arra szerett volna választ kérni: az ÁPV a vételáron belül mennyiért számítja be a cég stadionját, illetve azon belül mennyit fizet az egyes részelemekért. Az ÁPV válaszában üzleti titoknak minősítette az adatokat.
Szó sem lehet arról, hogy az Európai Unió adóztassa a vállalatokat
