Végzést hozott a Legfelsőbb Bíróság, amelynek indoklása szerint a január 11-i elektori gyűlésen a választásra jogosult 4592 képviselőből az jegyzőkönyv szerint 2665-en jelentek meg, a végszavazáskor azonban már kevesebben voltak a helyszínen, mint az előzőleg regisztrált képviselők fele (1347 fő), ezért az elektorok gyűlése akkor már nem volt határozatképes. „Az LB ítélkezési gyakorlata következetes abban, hogy választás esetén, a választásra jogosult testület (gyűlés) határozatképességét a szavazás megkezdésekor, vagyis a határozathozatal előtt is meg kell állapítani.” A Legfelsőbb Bíróságnak az OVB határozatát megsemmisítő végzése a kihirdetésekor azonnal jogerőre emelkedett, az ellen további jogorvoslatnak nincs helye.
A Lungo Drom üdvözli az LB gyors döntését – közölte Farkas Flórián. Az OCÖ elnöke szerint a határozat nem csak sok cigány honfitársunknak, mindenkinek visszaadta a demokráciába, a jogállamiságba és a kisebbségi jogok érvényesülésébe vetett hitét, visszaadta a reményt mindazoknak, akik a 2003. január 11-én tartott botrányos, visszaélésekkel és csalásokkal kísért országos cigány önkormányzati választások után már azt gondolták, hogy ebben az országban bármit, és minden következmény nélkül meg lehet tenni, s bármilyen jogtalanságot el lehet követni.
Farkas Flórián úgy vélte: a Legfelsőbb Bíróság határozatával egyben ítéletet mondott Rytkó Emíliának, az Országos Választási Iroda (OVI) elnökének és munkatársainak alkalmatlanságáról és hozzá nem értéséről is. Mint mondta: a választások tisztaságának viszszaállítása, valamint a cigányok önbecsülésének helyreállítása érdekében a Lungo Drom azt javasolja, hogy már a mai naptól kezdődjenek egyeztetések a baloldali koalícióval arról, hogy az újonnan megrendezésre kerülő OCÖ-választásokra a két szervezet közösen hívjon nemzetközi megfigyelőket. A szervezet azt is kezdeményezi a Lungo Drom, a Demokratikus Roma Koalíció, valamint a Belügyminisztérium (BM) közös egyetértésével, hogy a BM által kinevezett miniszteri biztos felügyelje az új választásokat.
Horváth Aladár a Magyar Rádió esti Krónikájának elmondta: Az LB jogértelmezése változott, eddig a regisztrált elektorok számát vették ugyanis alapul, ezúttal viszont a résztvevők száma alapján döntött. Közölte: a Demokratikus Roma Koalíció tudomásul veszi a Legfelsőbb Bíróság döntését és áll az új választás elébe.
Az OVB rövidesen kitűzi az országos cigány önkormányzati választás megismétlésének időpontját. Molnár Miklós, a testület elnökhelyettese elmondta: egyértelmű számukra, hogy a bíróság döntését tiszteletben kell tartaniuk. Hozzátette: a törvényben előírt február 15-i határidőig megtalálják a módját és az idejét a választások megismétlésének.
Kövér László, a Fidesz alelnöke szerint a belügyminiszternek viselnie kell a következményeit annak, hogy a hatáskörébe tartozó OVI nem volt képes a választás korrekt, tisztességes és törvényes lebonyolítására. A politikus kiemelte: „a belügyminiszter alkalmatlansága okán a miniszterelnök úrnak is le kellene vonni a megfelelő konzekvenciákat, különben az egész kormány osztozik ebben a szégyenben, amely nem csupán a kormányt és az MSZP-t, hanem az egész magyar demokráciát érte”. Kifejezte, a választás folyamatába pártja nem kíván beavatkozni.
Az MSZP mindenkor tiszteletben tartja a Legfelsőbb Bíróság döntését, viszont aggályosnak találja, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a vesztésre álló fél bármikor megakadályozhatja az OCÖ megalakulását – mondta Tóbiás József, az MSZP pártigazgatója. Annak érdekében, hogy a jövőben hasonló helyzet ne fordulhasson elő, az MSZP fontolóra veszi a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény módosítását.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
