Tavasszal utaznak Afganisztánba a magyar katona-egészségügyi kontingens tagjai, akikkel a korábbi tervekkel ellentétben hat hónap helyett három hónapra szóló szerződést kötnek. A kontingens létszáma is csökken, a parancsnokságokon dolgozó törzstiszteken túl 24 személy indul speciális felszereléssel és egyéni fegyvereivel útnak Kabulba. A honvédség egészségügyi csoportfőnöke, Svéd László vezérőrnagy tájékoztatása szerint az egység 19 egészségügyi szakemberből és egy öttagú logisztikai csoportból áll majd. A 19 szakember közül 17-en a kabuli német tábori kórházba, ketten pedig a holland irányítás alatt álló repülőtéren lévő sebészeti központba kerülnek. A vezérőrnagy állítása szerint az ötfős „nemzeti támogatócsoportban” a németek felkérésére médiatiszt, logisztikusok és tolmács kap helyet, akik a szervezési feladatokat látják el.
Karsai Péter, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának MDF-es alelnöke ugyanakkor rendkívüli ülés összehívását tervezi, mert szerinte a támogatócsoport kiküldésével a minisztérium megszegte a parlamenti határozatot, amely kizárólag egészségügyiek részvételéhez járult hozzá.
– A parlamenti határozatban egészségügyi kontingensről van szó, de ebbe álláspontom szerint belefér a szervezéssel megbízott támogatócsoport is – fejtette ki Keleti György, a parlament honvédelmi bizottságának elnöke, aki szerint természetes, hogy a kiküldött katonaorvosokkal sajtótiszt, tolmács és szervezők is utaznak.
A német kórház egyébként szakorvosi ellátást nyújt az afgán kormánytagok, az elnök és a királyi család, a nagykövetségek, a helyszínen lévő katonák, valamint a táborban dolgozó afgánok részére. Az intézmény mentőegységének feladata lehet az is, hogy a betegeket szükség esetén beszállítsák a kórházba. A kontingens tagjait jövő hétfőn választják ki, a hazai kiképzés január 27-én fejeződik be, majd egy németországi felkészítés következik. Az első 11 fős csoport március 8-án indul útnak, ezt május 13-án követi az egység további része.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
