Múlt heti ülésén döntött a kormány a gázárak jelentős emeléséről (a lakosság május 15-től 12 százalékkal, az ipari fogyasztók pedig 15 százalékkal drágábban juthatnak majd földgázhoz), miközben egyre jobban csúszik az új gáztörvény parlamenti előterjesztése. Bár a kormány döntött arról is, hogy a parlament tavaszi ülésszakán elfogadják az új földgáztörvényt, az ipari nagyfogyasztók egyre kevésbé bíznak ebben. Mint Hatvani György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára Az energia jövője, a jövő energiája című konferencián tegnap elmondta: az új törvény tervezete szerint a gázárak képzésénél az importárat vennék figyelembe, így a jelenlegi kettős árképzés helyett egyetlen szabályozás lép majd életbe. Jelenleg ugyanis az ipari nagyfogyasztóknak többet kell fizetniük az energiáért, mint a lakosságnak. A tárca továbbra is az új törvény és a gázpiac megnyitásának 2004. január elsejei hatályba lépésével számol. Az ekkortól életbe lépő árszabályozás megfelel a nemzetközi gyakorlatnak és az EU direktíváinak is. Az árképzés alapja a vezető piaci ár, vagyis Magyarország esetében a teljes felhasználás háromnegyedét kitevő import, tehát a világpiaci ár lesz. Igaz, ennek következtében jelentős fogyasztóiár-emelésre lesz szükség, de ezt a lakosság teherviselő képessége miatt kompenzálni fogják. A tárca elképzelése szerint ennek forrása a hazai kitermelésű földgáz (a teljes felhasználás negyedét jelenti) és az import árkülönbsége lesz.
Az államtitkár a januári villamosenergia-piacnyitásról elmondta, hogy bár jogilag megtörtént a liberalizáció, még egyetlen nagyfogyasztó sem lépett át a versenypiacra. Ennek részbeni oka, hogy késve jelentek meg a szükséges rendeletek és szabályok, de ez azért volt, mert a piac szereplőivel az utolsó pillanatokig egyeztettek a szaktárca képviselői. A tanácskozáson Péter Nagy, az EU brüsszeli képviselője jelezte: mielőbb el kell fogadni a gáztörvényt, és fel kell gyorsítani a piac megnyitását.
Drucker György, a nagyfogyasztókat tömörítő Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF) főtitkára szerint minden eddigi kormányzati ígéret ellenére kritikus helyzetben van a földgázszektor szabályozása. Az árszabályozást illetően gyakorlatilag exlex helyzet állt elő. Az előző időszakra (1996–2001) szóló szabályozási rendelet már régen lejárt. Ilyen körülmények között került sor az elosztóhálózati nagyfogyasztókat sújtó és azóta is érthetetlen 5,2 százalékos júliusi díjemelésre, majd ezt követte az újabb, az ipari fogyasztókat is rendkívül hátrányosan érintő májusi áremelés.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
