Kilátástalan perek

A polgári perekben rendre elutasítják a lakásmaffia által kicsalt lakások visszaadását – hívta fel a figyelmet az Országgyűlés albizottsága előtt a Sors-Társak Egyesület vezetője. Kökényesi Antal budapesti rendőrfőkapitány abban bízik, hogy a büntetőügyekben ennek ellenére példaértékű ítéletek születnek majd.

Magyar Bertalan
2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghallgatta tegnap az Országgyűlés lakásmaffia-ügyekkel kapcsolatos jogszabály-módosításokat előkészítő albizottsága az áldozatokat tömörítő Sors-Társak Egyesület vezetőjét és a budapesti rendőrfőkapitányt.
Török-Szabó Erzsébet, az egyesület elnöke elmondta: még mindig nehéz a lakáshoz jutás Magyarországon, emiatt válnak emberek a lakásmaffia áldozataivá. Gyakori, hogy az ingatlant hitelfelvétel fedezeteként ajánlják fel, ám az aláírt szerződés már adásvételről szól. Az ügyletekben – mondotta Török-Szabó Erzsébet – hivatalos személyek is részt vesznek (ügyvédek, közjegyzők, telekkönyvi alkalmazottak); nem csoda hát, hogy a jogilag képzetlen emberek elfogadják és aláírják az eléjük tett papírokat. Az elnök kijelentette: az ismertté vált esetekből kiderült, hogy családi vagy más alapon csoportokba szerveződött, kis számú, név szerint is ismert elkövetői kör fosztogatja ilyen módon az embereket; esetenként az erőszaktól sem visszariadva.
Az áldozatok utólag tehetetlenek, mert a bíróságok másodfokon rendre elutasítják az első fokon általában megítélt kereseteket. Sokan feljelentést sem mernek tenni, mert félnek a bosszútól. Török-Szabó Erzsébet úgy látja: segítene a megoldásban, ha az azonos elkövetők ellen folytatott eljárásokat összevonnák; illetve ha a szerződés készítésében, aláírásában közreműködő hivatalos személyeket is felelősségre vonhatnák.
Kökényesi Antal budapesti rendőrfőkapitány Szabó Mihály ezredes, vizsgálati főosztályvezetővel és Gratzer Gábor századossal, a lakásmaffia-típusú cselekmények ügyében nyomozó Kaptár-csoport vezetőjével érkezett a meghallgatásra. A főkapitány elmondta: az érintett szervezetek közül egyedül a BRFK hozott létre speciális, csak ezzel a problémakörrel foglalkozó részleget. Kökényesi bízik abban, hogy a Kaptár-csoport nyomozati, megelőző és felvilágosító munkája hozzájárul az efféle bűncselekmények visszaszorításához, ugyanakkor szükség lenne az ingatlan-nyilvántartási szabályok, az adatokhoz való hozzáférési jog reformjára is. Az igazi siker azonban az lesz, ha a bíróságokon megszületnek a bűnösöket elmarasztaló ítéletek – fejezte be a rendőrfőkapitány.

Tavaly több bűncselekményre derült fény. A Kaptár-csoportnál 2001-ben 177 regisztrált bejelentésből 151 esetben rendeltek el nyomozást, amelyek során 175 személyt hallgattak ki. 49 bűncselekményre derült fény, s hét vádemelési javaslat született. 2002-ben 198 bejelentéssel foglalkoztak; 163 nyomozást rendeltek el, amelyekben 59 esetben bizonyították a bűncselekményt. Jelenleg 66 bűnügyben, 85 személy ellen nyomoznak. Hét ügyvéd ellen folyik eljárás lakásmaffia-ügyekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.