Kormányzati támadás az MNB ellen

A jegybank tevékenységét súlyosan elmarasztaló tájékoztatót állított össze a költségvetési bizottság kormánypárti fele. Járai Zsigmond jegybankelnök kész beszámolni a forint elleni spekulációs támadás körülményeiről. Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szerint ugyanakkor súlyos hiba lenne megsérteni a jegybank függetlenségét.

Barát Mihály
2003. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár teljesen egyértelmű a kormány álláspontja a jegybank monetáris politikájáról: az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának kormánypárti képviselői az MNB tevékenységét súlyosan elmarasztaló bizottsági tájékoztatót adtak ki a testület csütörtöki ülését követően. A dokumentum megállapítja: a Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban folytatott monetáris politikája ellentétes a hosszú távú árstabilitás követelményeivel. A dokumentum megállapítja: Járai Zsigmond nem tette meg a spekuláció megelőzéséhez szükséges lépéseket, sőt bizonytalanságot keltő nyilatkozataival „valósággal kiprovokálta” a pénzügyi rendszer stabilitását súlyosan veszélyeztető folyamatokat. A bizottság ezeknek a megállapításoknak a tükrében kezdeményezte, hogy az elnök február 11-ig adjon írásos eseti tájékoztatást az Országgyűlésnek az MNB monetáris politikájáról.
Járai Zsigmond tegnap a Kossuth rádió Krónika című műsorának nyilatkozva kijelentette: kész beszámolni az Országgyűlésnek a forintsáv elleni spekulációs hullámról, hozzátéve, hogy a bizottsági ülés körüli jogi vitát a politikusoknak kell rendezniük. Ugyanakkor Járai sajnálatosnak nevezte, hogy a pénzpolitika a pártpolitikai csatározások színtere lett, mert ez elbizonytalanítja a befektetőket. Az elnök utalt az MNB ellentmondásos helyzetére is: a magyar gazdaságban uralkodó feszültségek magasabb kamatszintet indokolnának, míg a közeledés az Európai Unióhoz, az euró bevezetéséhez lehetőséget ad a kamat csökkentésére.
Bokros Lajos, a Világbank igazgatója, volt pénzügyminiszter egy tegnapi előadásában kifejtette: az utóbbi idők gyárbezárásai önmagukban nem indokolhatók az erős forinttal, a tőkekivonás egyrészt természetes folyamat, másrészt több gazdaságpolitikai hiba következménye. Bokros három fő tényezőt sorolt a gazdaságpolitika hibái közé: szerinte túl korán változtatták meg az árfolyamrendszert, túl hamar kezdett költekezővé válni a költségvetés, és az utóbbi évek béremeléseinek mértéke sem áll összhangban a termelékenység bővülésével. A pénzügyi szakembernek emellett terjedelmes írása jelent meg az Élet és Irodalom legújabb számában, amelyben egyértelműen kiállt a jegybank függetlensége mellett. Bokros az írásban rávilágított arra, hogy a kamatszint indokolatlan csökkentése – bár lehetnének rövid távú előnyei – hosszabb távon gerjesztené az inflációt, ami semmi esetre sem engedhető meg.
– Biztos vagyok benne, hogy a magyarországi játszma még nem ért véget – mondta a Wall Street Journal Europe tegnapi számában Rebecca Patterson, az amerikai JP Morgan befektetési bank devizastratégája, arra célozva, mi történt a forinttal az MNB múlt heti beavatkozása óta. A Bear Stearns elemzője, Steve Barrow ugyanakkor arra utalt, hogy a magyar központi bank lehetőségei nem végtelenek a forint gyengítésére, mert veszélybe kerül az inflációs cél. A svájci Neue Zürcher Zeitung szerdán hasonló írást közölt: a lap szerint nem zárhatók ki a további spekulációs támadások a valuta árfolyamsávja ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.