Az Egyesült Államoknak nem állt szándékában támadást indítani Észak-Korea ellen Phenjan atomfegyverkezése miatt. Ezt a washingtoni Fehér Ház egyik szóvivője jelentette ki szombaton, válaszul Ro Mo Hjun megválasztott dél-koreai elnök néhány órával korábbi nyilatkozatára, amely szerint magas rangú amerikai kormány-tisztségviselők a múlt hónapban még arról az eshetőségről tárgyaltak, hogy az Egyesült Államoknak támadást kellene indítania Észak-Korea ellen. „Bush elnök világossá tette, hogy az Egyesült Államoknak nem állt szándékában Észak-Korea lerohanása, és jelezte, hogy Washington a Phenjan okozta válság békés megoldására törekszik” – tette hozzá a szóvivő.
A Reuters hírügynökség jelentésében emlékeztetett George Bush decemberi kijelentésére, amely szerint az Egyesült Államok számára minden alternatíva mindig nyitva áll. Az elnök ugyanakkor azt is jelezte, hogy – eltérően Iraktól – az erő alkalmazása nem szerepelt a megfontolások között az észak-koreai válság kezelésében.
Észak-Korea tegnap elutasította az ENSZ-nek a nukleáris válság megoldására tett közvetítési kísérletét, arra hivatkozva, hogy a konfliktust csak az Egyesült Államokkal való közvetlen tárgyalásokon lehet rendezni. A hivatalos észak-koreai sajtóban megjelent cikk leszögezi: Phenjan nem engedi meg az Egyesült Államoknak a válság „nemzetközivé tételét”. A KCNA által közzétett nyilatkozat emlékeztet arra, hogy tíz évvel ezelőtt volt már hasonló helyzet, és akkor is közvetlen tárgyalásokon rendezték a problémát. Phenjan szerint „nem lenne tisztességes” az ENSZ részéről szankciókat bevezetni Észak-Korea ellen az atomsorompó-egyezményből való kilépés miatt, mivel „önvédelmi intézkedésről” van szó. Az állásfoglalást egy nappal az előtt hozták nyilvánosságra, hogy New York-ban ülést tartanak az ENSZ Biztonsági Tanácsa 15 tagállamának külügyminiszterei, amelynek napirendjén a terrorizmus, illetve Észak-Korea szerepel.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint ugyanilyen értelmű nyilatkozatot tett szombaton az Alekszandr Loszjukovot, Vlagyimir Putyin orosz elnök különmegbízottját fogadó Kang Szok Ju észak-koreai külügyminiszter-helyettes. Közben a Tokióban tárgyaló James Kelly kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes és Kavagucsi Joriko japán külügyminiszter találkozóján a tokiói diplomácia vezetője Japán támogatásáról biztosította az amerikai álláspontot, amelynek értelmében Washington lemond egy Észak-Korea elleni támadásról, amennyiben Phenjan leállítja nukleáris programját. Ezzel kapcsolatban Észak-Korea pekingi nagykövete szombaton úgy nyilatkozott a Kyodo japán hírügynökségnek, hogy a válság megoldható, ha az Egyesült Államok lemond az Észak-Korea elleni invázióról, továbbá elismeri az észak-koreai szuverenitást, és nem avatkozik be Észak-Korea gazdasági fejlődésébe.
Kelly az elmúlt napokban Kínában, Dél-Koreában, Szingapúrban és Indonéziában járt. Szöulban dél-koreai keresztény szervezetek felhívására 40 ezren tüntettek az Egyesült Államok dél-koreai katonai jelenléte mellett és az észak-koreai nukleáris program ellen. Hasonló tömegtüntetést tartottak szombaton is ugyanitt.
Az uniós büdzsé húsz százalékát utalhatják Ukrajnába Orbán Viktor szerint
