Lerohanást terveztek?

Hírösszefoglaló
2003. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államoknak nem állt szándékában támadást indítani Észak-Korea ellen Phenjan atomfegyverkezése miatt. Ezt a washingtoni Fehér Ház egyik szóvivője jelentette ki szombaton, válaszul Ro Mo Hjun megválasztott dél-koreai elnök néhány órával korábbi nyilatkozatára, amely szerint magas rangú amerikai kormány-tisztségviselők a múlt hónapban még arról az eshetőségről tárgyaltak, hogy az Egyesült Államoknak támadást kellene indítania Észak-Korea ellen. „Bush elnök világossá tette, hogy az Egyesült Államoknak nem állt szándékában Észak-Korea lerohanása, és jelezte, hogy Washington a Phenjan okozta válság békés megoldására törekszik” – tette hozzá a szóvivő.
A Reuters hírügynökség jelentésében emlékeztetett George Bush decemberi kijelentésére, amely szerint az Egyesült Államok számára minden alternatíva mindig nyitva áll. Az elnök ugyanakkor azt is jelezte, hogy – eltérően Iraktól – az erő alkalmazása nem szerepelt a megfontolások között az észak-koreai válság kezelésében.
Észak-Korea tegnap elutasította az ENSZ-nek a nukleáris válság megoldására tett közvetítési kísérletét, arra hivatkozva, hogy a konfliktust csak az Egyesült Államokkal való közvetlen tárgyalásokon lehet rendezni. A hivatalos észak-koreai sajtóban megjelent cikk leszögezi: Phenjan nem engedi meg az Egyesült Államoknak a válság „nemzetközivé tételét”. A KCNA által közzétett nyilatkozat emlékeztet arra, hogy tíz évvel ezelőtt volt már hasonló helyzet, és akkor is közvetlen tárgyalásokon rendezték a problémát. Phenjan szerint „nem lenne tisztességes” az ENSZ részéről szankciókat bevezetni Észak-Korea ellen az atomsorompó-egyezményből való kilépés miatt, mivel „önvédelmi intézkedésről” van szó. Az állásfoglalást egy nappal az előtt hozták nyilvánosságra, hogy New York-ban ülést tartanak az ENSZ Biztonsági Tanácsa 15 tagállamának külügyminiszterei, amelynek napirendjén a terrorizmus, illetve Észak-Korea szerepel.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint ugyanilyen értelmű nyilatkozatot tett szombaton az Alekszandr Loszjukovot, Vlagyimir Putyin orosz elnök különmegbízottját fogadó Kang Szok Ju észak-koreai külügyminiszter-helyettes. Közben a Tokióban tárgyaló James Kelly kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes és Kavagucsi Joriko japán külügyminiszter találkozóján a tokiói diplomácia vezetője Japán támogatásáról biztosította az amerikai álláspontot, amelynek értelmében Washington lemond egy Észak-Korea elleni támadásról, amennyiben Phenjan leállítja nukleáris programját. Ezzel kapcsolatban Észak-Korea pekingi nagykövete szombaton úgy nyilatkozott a Kyodo japán hírügynökségnek, hogy a válság megoldható, ha az Egyesült Államok lemond az Észak-Korea elleni invázióról, továbbá elismeri az észak-koreai szuverenitást, és nem avatkozik be Észak-Korea gazdasági fejlődésébe.
Kelly az elmúlt napokban Kínában, Dél-Koreában, Szingapúrban és Indonéziában járt. Szöulban dél-koreai keresztény szervezetek felhívására 40 ezren tüntettek az Egyesült Államok dél-koreai katonai jelenléte mellett és az észak-koreai nukleáris program ellen. Hasonló tömegtüntetést tartottak szombaton is ugyanitt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.