Megszűnik a hazai piacvédelem

Elesnek az Amerikába exportáló magyar cégek az ottani kongresszus által 2005-ig megszavazott vámtámogatástól, miután Magyarország az Európai Unió tagja lesz. A csatlakozás további hátulütője, hogy hazánknak nem marad saját eszköze a piacvédelemre. A sérülékeny ágazatok egyetlen mentsvára az EU-n belül a brüsszeli versenyhivatal marad.

Hommer Tibor
2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi kereskedelmi szerződését felül kell vizsgálnia, illetve meg kell szüntenie Magyarországnak 2004. május elsejétől, mert az uniós csatlakozás után a Brüsszel által kötött megállapodások lépnek életbe a hazánk által harmadik féllel kötött kontraktusok helyett – mondta tegnap Major István külgazdasági helyettes államtitkár. Ilyen például a sokoldalú CEFTA-megállapodás, de a bilaterális államközi szerződéseink is megszűnnek, többek között Törökországgal. A Magyar Nemzet kérdéseire válaszolva elmondta, hogy bármilyen kereskedelmi szerződés megkötésére a csatlakozás után csak és kizárólag az Európai Unió szakbizottsága lesz hivatott. Az államnak semmifajta eszköze nem marad a piacvédelemre a már uniós tagállamokkal szemben, hiszen az EU egységes, belső piacnak számít. A más uniós tagállamok cégeivel szemben versenyhátrányba kerülő magyar társaságoknak egyetlen védekezési lehetőségük lesz, jelesül hogy Brüsszel versenyhivatalához fordulhatnak, ha konstatálják, hogy bármelyik riválisuk tisztességtelen piaci magatartást tanúsít, s annak révén jut előnyhöz.
*
Nyoma nincs a magyar–lengyel vámbékének: csütörtökön Varsóban tárgyal Major István külgazdasági helyettes államtitkár, mert a lengyel fél ultimátumot intézett a magyar kormányhoz: amennyiben nem teszik lehetővé a hal importját kedvezményes vámmal és nem emelik a jelenlegi importkvótát, úgy retorziókkal élnek. A külgazdasági helyettes államtitkár szerint egyfajta alkualap lehetne a tengeri halért cserébe a magyar bor is. Jelenleg 125 ezer hektoliter bort szállíthatunk 15 százalékos vámmal Lengyelországba. A külügyi tárca államtitkára szerint szerencsés lenne, ha egy bizonyos mennyiségű hazai bort nullaszázalékos vámmal fogadnának a lengyelek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.