Mindenképpen az egység felé kíván elmozdulni a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) és a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ), de az még nem dőlt el, hogy az önállóság megtartása mellett jön-e létre az együttműködés, vagy egyesülnek a Fideszből megalakuló néppárttal, amelyben tagozatként működnének tovább – közölte tegnap Harrach Péter. A politikus, aki a KDNP elnökhelyettese és a Fidesz parlamenti frakciójában jelen lévő MKDSZ társelnöke, hangsúlyozta: a külön út nem járható, mivel megosztaná a jobboldalt, és ezzel a baloldal „malmára hajtaná a vizet”. Harrach utalt arra: a Fidesz elnöksége által felvázolt új formáció a kereszténydemokrata alapelvekre épülő, széles társadalmi bázisú, európai típusú néppárt lesz. Társadalmi bázisát pedig a nemzeti-keresztény-polgári értékrendet valló emberek alkotják. Hozzátette: a siker további feltételei is biztosítottak, mégpedig az, hogy hiteles emberek képviseljék, illetve karizmatikus személy vezesse a néppártot. Azt is elmondta: a kereszténydemokraták minimálisan olyan együttműködési formát tartanak szükségesnek, hogy az új néppárt a társszervezetekkel létrehoz egy konzultatív döntéshozó testületet.
Réti Miklós, a Független Kisgazdapárt (FKGP) elnöke lapunk kérdésére elmondta: pártja az önállóságát mindenképpen meg kívánja tartani, így semmilyen politikai formációnak nem kívánnak a tagozatává válni. A Fideszt, az MDF-et, valamint az KDNP-t potenciális szövetségesnek nevezte. Hozzátette: az MSZP-vel, valamint az SZDSZ-szel egyes szakmapolitikai ügyekben esetleg előforduló közös nevezőn kívül kizártnak tartja az együttműködés vagy szövetségkötés gondolatát. A Fidesz parlamenti frakciójában tevékenykedő Kisgazda Polgári Egyesülettel (KPE) kapcsolatban kijelentette: nyugodtan beágyazódhatnak az uniópártba, ez az FKGP érdekeit nem veszélyezteti.
Lapunk úgy tudja, a napokban ismert konzervatív értelmiségiek levelet kívánnak intézni Orbán Viktorhoz annak érdekében, hogy vállalja el az újjáalakuló Fidesz elnöki tisztségét.
*
A MIÉP „veszélyes kísérletnek tartja a Fidesz által bejelentett Keresztény Unió Pártot”, mert az a nemzeti oldal liberalizálását célozza – áll Csurka István pártelnök tegnapi közleményében. Magyarországon sokszínű, valódi érdekképviseletet megtestesítő nemzeti pártokra van szükség, amely demokratikus módon küszöböli ki a nemzetromboló, idegen erőket. Ehhez elsősorban a nemzeti öntudatot kell erősíteni és a liberális, kozmopolita erők roppant médiatúlsúlyát kell megszüntetni – áll a közleményben.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
