Egy százalékkal bővült novemberben az euróövezet országaiban az ipari termelés. Az egy évvel korábbi teljesítményüket pedig három százalékkal múlták felül. Legnagyobb élénkülés a görög iparban következett be, ahol 4,6 százalékos volt az ipar javulása, de átlagon felül teljesített a 2,4-2,4 százalékkal növekedő német és holland ipar is. Az EU statisztikai hivatalának adatai alapján a listát a 2,3 százalékkal visszaeső portugál ipar zárta. (MTI–Eco)
***
Százmillió dollár értékű, Kína nemzeti valutájában jegyzett kötvénykibocsátásra készül az Ázsiai Fejlesztési Bank. A kormány jóváhagyására váró ügylet bevételéből a kínai GDP 22 százalékát előállító magánszektor juthat friss forrásokhoz, továbbá infrastrukturális beruházások finanszírozására használják majd fel. (Z. B.)
***
Eladja a francia Bouygues Telecom mobilszolgáltatóban lévő 16 százalékos részesedését a német E.On. A sokrétű tevékenységet folytató Bouygues SA részvényeit két részletben veszi meg az anyavállalat, összesen 1,1 milliárd euróért. Az összeg 140 millió euró részvényesi kölcsönt foglal magában. (MTI)
***
Tartós lehet a venezuelai olajtermelő kapacitások visszaesése. A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség tanulmánya szerint legalább napi 400 ezer hordó a tartósnak ígérkező veszteség, és a helyzet rosszabbodhat, ha a kitermelés hamarosan helyre nem áll. (MTI)
***
Túlteljesítve az elemzői várakozásokat, 4,1 százalékkal nőtt az orosz gazdaság 2002-ben – közölte tegnap a moszkvai gazdasági minisztérium. A kormány a múlt évre 3,8 százalékos bővülést tervezett, míg 2001-ben öt százalékkal nőtt az orosz GDP. (Z. B.)
Ferenc Viktória: Az Európai Uniónak végre komolyan kell vennie a kárpátaljai magyarok jogait
