Szükségtelen energiaár-emelések

Az Energiapolitika 2000 Társulat szerint nem indokoltak a bejelentett drasztikus energiaár-emelések, amelyek elsősorban a privatizálásban részt vett multinacionális vállalatok profitját növelik. A villamos energia hatósági ármegállapítása miatt veszélyben látják az MVM működőképességét, ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

Mayer György
2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükségtelennek tartja a lakossági energiaárak emelését az Energiapolitika 2000 Társulat. A multinacionális energiacégek, amelyek a liberalizáció és a piacnyitás jelszavaira hivatkozva mielőbb érvényesíteni szeretnék az uniós árakat, már a most bejelentett áremelések nélkül is két számjegyű osztalékhoz jutottak – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Járosi Márton elnök. Mint kiemelte: mára kiderült az is, hogy a Mol Rt. gázüzletága sem volt az elmúlt évben veszteséges, s a világpiaci olajárak sem indokolják az áremelést. Számításaik szerint az importból beszerezhető gáz köbméterenként a májusi áremelést követően 10,80 forinttal lesz olcsóbb a lakosságra vonatkozó hatósági árnál. Ezt az árkülönbözetet tovább növeli a hazai kitermelésű, az importnál lényegesen alacsonyabb önköltségű földgáz, amely az igények közel negyedét biztosítja.
A villamos energia ármegállapítása oly mértékben hozza hátrányos helyzetbe az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-t, hogy az már a működőképességét veszélyezteti. Ezért a társulat azt fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul. Járosi Márton szerint a kormányzat túlosztogatása következtében előálló költségvetési hiányt részben privatizációs bevételekkel kívánják pótolni. Információik szerint már ebben az évben előkészítik az MVM privatizálását. A Mol Rt. még állami tulajdonban lévő 25 százalékos hányadából az idén tíz százalékot el akar a kormány adni, amelyre a Gazprom pályázik. A kialakult helyzet miatt új energiapolitikát kell kidolgozni, melyre támaszkodva módosítani kell a villamosenergia-törvényt. Az energiai közszolgáltatások védelmében a további privatizációt deklaráltan meg kell szüntetni, a még állami tulajdonban maradt vagyont meg kell őrizni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.