Újabb jegybanki kamatvágás

Tegnap ismét egy százalékkal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ami után zuhanni kezdett a forint árfolyama. Előzőleg jelentős forinteladásokra kényszerültek, mert nemzetközi befektetők továbbra is a nemzeti valuta erősödésére, lebegtetési sávjának kiszélesítésére spekuláltak.

Binder István
2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdai száz bázispontos kamatcsökkentést megismételve tegnap ugyanilyen mértékben – 7,5-ről 6,5 százalékra – mérsékelte a jegybanki alapkamatot a jegybank. A lépés nyomán radikálisan csökkenhetnek a kereskedelmi bankok betétkamatai. Az MNB döntésének oka: a szerdai közel egymilliárd után tegnap kétmilliárd eurót kényszerült felvásárolni forintért intervenció keretében a jegybank. A forint elleni támadás „vezéralakja” egy londoni bank volt, amely a jegybank sajtótájékoztatója előtt percekkel jócskán az intervenciós sávnál olcsóbban kezdett el eurót eladni, úgy számítva: az MNB rövidesen bejelenti a sávszélesítést. Jegybanki adatok szerint 12 amerikai, német és angol bank állt a támadások élén, ismeretlen megbízókkal.
Újabb, akár nagymértékű kamatcsökkentések lesznek, ha a jegybank ismét nagyobb beavatkozásokra kényszerül a túlzott forinterősödés miatt. Ellenállunk a sáveltolási nyomásnak – közölte Járai Zsigmond jegybankelnök. László Csaba pénzügyminiszter az MTI-nek nyilatkozva szintén kizárta a forint plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sávjának módosítását.
Az MNB nyomatékosította: nem az inflációs nyomás csökkenése, hanem a spekuláció miatt kényszerültek az alapkamat kétszeri csökkentésére. A lépéssel mindaddig várt az MNB monetáris tanácsa, amíg nem kellett beavatkozni a forint gyengítéséért. Járai szerint a továbbiakban a beavatkozási sáv erős szélén maradó forintárfolyam a cél.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint a jegybank kamatpolitikája megbukott. Varga Mihály volt pénzügyminiszter természetesnek nevezte a kamatvágásokat.
Az első, szerdai kamatcsökkentés után az MNB még elérhetőnek látta az ez évre kitűzött 4,5 és a jövőre remélt 3,5 plusz-mínusz egyszázalékos inflációs célt. Járai Zsigmond emlékeztetett: a jegybank a kormány tavalyi laza fiskális politikája ellenére is teljesítette a kitűzött inflációs elképzelését 2002-re. Az elnök szerint az MNB és az államháztartás nem feltétlenül szenved veszteséget amiatt, hogy az intervenció során vett eurót jó pár százalékkal olcsóbb kamattal lehet csak fialtatni, mint a forintot. A kamatvágások ugyanis csökkentik a jegybank kéthetes forintbetétkamatait, s mérséklik a korábbi sterilizációs állomány költségeit. Ha a Pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ is egyetért, a megnövekedett devizatartalék az ország lejáró hiteleinek törlesztésére is fordítható. A bankközi piacon tegnap reggel még a sávon túl, 15,65 százalékon is lehetett eurót vásárolni. A jegybanki intervenciók nyomán visszaállt a sávon belüli kereskedés, a második kamatvágás után pedig jócskán tíz százalék alá zuhant a forintárfolyam. Meredeken, kettő-négy százalékkal estek a bankközi kamatok és az állampapírhozamok, ami előre jelezte: mindkét piac újabb kamatcsökkentést várt.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnök-vezérigazgatója lapunknak nyilatkozva csak egy-két nappal későbbre valószínűsítette az újabb száz bázispontos kamatvágást, mert úgy vélte: az MNB megvárja, hogy stabilizálódjék a piac. Mint mondta, az idei 4,5 százalékos inflációs cél alulról behatárolja a jegybank mozgásterét: a megtakarítási hajlandóságot csökkentené itthon, ha nem marad megfelelő a reálkamatszint. A kamatvágást valószínűsítette, hogy egyetlen jegybank sem tudott eddig intervenciókkal hosszabb ideig ellenállni a valutája elleni spekulációknak. Egyéb banki elemzők szerint a kamatcsökkentések mértékének csak az Európai Központi Bank kamatszintje szabhat ésszerű határt, mások a lengyel kamatszintet vennék alapul.

Erősödés Közép-Európában. A tegnapi devizapiaci kereskedéseken egyaránt erősödött, néhol többéves csúcsokat döntött meg a cseh és a szlovák korona, illetve a lengyel zloty. A cseh koronát segítette a statisztikai hivatal bejelentése arról: a külkereskedelmi mérleg javított adatai felfelé módosíthatják a harmadik negyedéves GDP-t is. Az alacsony lengyel inflációs adatok nyomán rekordszinten áll az európiacon a zloty, az elemzők jegybanki kamatcsökkentést várnak. A szlovák korona négyéves csúcson áll a dollárral szemben, s itt szintén jegybanki beavatkozás képzelhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.