Washington kétarcú csecsenpolitikája

Tudjuk, a háborúhoz sok pénz kell! Így van ez Csecsenföldön is. S akadnak is bőven, akiknek érdekében áll finanszírozni a feszültség fennmaradását a térségben. Főképp segélyszervezeteken keresztül támogatta a csecsen ellenállást az Egyesült Államok is, szeptember 11. után azonban érdekei már némiképp mást diktálnak.

2003. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illinois állam egyik bírósága a napokban betiltotta az egyik itt bejegyzett jótékonysági segélyszervezetet. E szigorú fellépés előzménye, hogy a Benevolence International Foundation (Nemzetközi Jótékonysági Alapítvány) felkerült az al-Kaidával együttműködő szervezetek „feketelistájára”. Az ügyészség azzal gyanúsítja az alapítvány vezetőjét, a 40 éves szír származású Emaam Arnautot, hogy szoros kapcsolatban áll Oszama bin Ladennel. Az ügy külön érdekessége, hogy az amerikai hatóságok lényegében kiterjesztik a terrorizmus támogatásának vádját a szervezet csecsenföldi tevékenységére is. A Benevolence International Foundation tavalyi költségvetésének túlnyomó többségét, 1,332 millió dollárt itt költötte el. Kirendeltségét 1996-ban nyitotta meg Groznijban, majd Nazranyban, a dagesztáni Mahacskalában, és végül 1999-ben Moszkvában is. A hivatalos cél a háborús konfliktusok kárvallottjainak, a menekülteknek a segítése volt, ám most úgy tűnik, e támogatás nem csupán élelmiszersegélyekre szorítkozott. Ezt megerősíti az alapítvány kaukázusi konfliktussal kapcsolatos egyértelmű álláspontja is. A szervezet honlapján a korábbi amerikai retorikával összhangban az olvasható, hogy „1994 decemberében a csecsen muzulmánok deklarálták függetlenségüket, véget vetve ezzel a 150 éves orosz megszállásnak. Moszkva ebbe nem nyugodott bele, és csapatokat vezényelt a köztársaságba, folytatva a Romanovok óta tartó etnikai tisztogatást”.
A szervezet illegális tevékenységére a szarajevói iroda bezárásakor hívták fel az amerikai illetékesek figyelmét. A nyomozás az al-Kaidához fűződő kapcsolatokra derített fényt, míg az ügyészségi vizsgálatok most hirtelen lerántották a fátylat a csecsen szeparatisták hat éve folyó finanszírozásáról is. A vád valószínűsíti, hogy az alapítvány zsoldosokat is szervezett Csecsenföldre, s ottani alkalmazottaik nyíltan segítették a függetlenségi harcosokat. Mindez azonban nem lehetett igazán titok az amerikai hatóságok előtt korábban sem, jegyzik meg az elemzők, hozzátéve, legfeljebb a politikai széljárás változott meg. A Nyezaviszimaja Gazeta szerint azonban nem eléggé. Ennek alátámasztására az orosz lap a Benevolence International Foundationon kívül még több mint húsz olyan amerikai és brit bejegyzésű szervezet adatait közli, amelyek – mint honlapjaikról is kiderül – máig aktívan és nyíltan támogatják a csecsen függetlenségi harcosokat. Ezek a főképp iszlám alapítványok nemcsak pénzt küldenek a Kaukázusba, hanem a nemzetközi sajtó e témával kapcsolatos írásainak megjelenését is „segítik”, széles körű propagandakampányt folytatnak például újságírók, politológusok körében.
***
Javaslat Moszkvának. Nincs meg az új alkotmányáról tartandó referendumhoz szükséges biztonság, nyugalom és politikai konszenzus, ezért a március 23-ra kitűzött csecsenföldi népszavazás későbbi időpontra halasztását javasolja Moszkvának az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének napokban a helyszínen járt küldöttsége. Eközben az ingusföldi Szlepcovszkaja közelében egy razzia során elfogtak három fegyverest, akiket azzal vádolnak, hogy részt vettek a szövetségi erők négy helikoptere, köztük augusztusban egy Mi–26-os típusú óriásszállító lelövésében. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.