Nem katonai eszközökkel, hanem tantermi munkával készülnek Taszáron az iraki ellenzékiek a majdani polgári közigazgatásban rájuk váró tolmács-, őrző-védő és a katonai-civil összekötői munkára – fogalmazott Juhász Ferenc azon az úgynevezett „nyílt napon”, ahol az újságíróknak megtiltották kép- és hangfelvétel készítését. A honvédelmi miniszter megtekintette a taszári bázison azt a területet is, ahol az érkezőket felkészítik majd feladatukra.
Juhász Ferenc és a kiképzők amerikai parancsnoka, David Barno hangsúlyozta: a bázison az elméleti felkészítésen kívül csak önvédelmi fegyveres kiképzést folytatnak. A kiképzendő személyek önként, iraki ellenzéki szervezetek válogatása és ajánlása alapján kerültek az Egyesült Államok hadseregének kötelékébe.
A honvédelmi miniszter bejelentette azt is: a magyar kormány felkérés esetén a légterét és a repülőtereit is felajánlja az amerikai hadsereg számára.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nemrég a Handelsblatt nevű német lapnak még olyan értelmű kijelentést tett, hogy a magyar kormány a taszári bázis biztosításán kívül mindenfajta segítségnyújtást megtagad a fegyveres harchoz.
David Barno vezérőrnagy jelképes jelentőségűnek nevezte a taszári légibázis használatát. Hozzátette: a bizalom jele, hogy 1995 óta amerikai katonák tartózkodnak ott. Ugyanakkor elismerte: a világ számos pontjáról ideérkező iraki önkéntesek egy részének van már katonai múltja is. A parancsnok biztonsági okokra hivatkozva azt azonban nem mondta meg, hogy a kiképzendők mikor érkeznek a bázisra, és pontos létszámukat sem árulta el.
Az Egyesült Államok szárazföldi erejének több száz kiképzője érkezett a múlt héten Magyarországra, hogy előkészítse az iraki ellenzékiek kiképzését a taszári légibázison – közölte Richard Myers, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. Myers a magyarországi kiképzőparancsnokkal ellentétben már nem zárta ki, hogy az önkéntesek harci kiképzést is kaphatnak.
Közben tovább folynak a biztonsági intézkedések is a tábor körül. Szita Károly kaposvári polgármester kérésére 15 új rendőrt és polgári védelemmel foglalkozó személyt vezényelnek a térségbe.
A Die Zeit című német hetilap értesülései szerint a hét végén a magyar hadsereg föld-levegő rakétákat állított fel a falu körül, hogy biztosítsa a támaszpontot terrortámadásokkal szemben. Gömbös János, a HM miniszteri irodavezetője ugyanakkor az MTV Híradójában kijelentette: Nem a falvak, hanem a nagyvárosok lennének egy esetleges terrortámadás célpontjai Magyarországon. „Ha eszébe jutna egy terrorista csoportnak, hogy Magyarországon vagy akár más országban valami cselekményt hajtson végre, nyilvánvaló, hogy nem egy kis faluban a kocsmát fogja felrobbantani” – idézte az irodavezetőt a hírműsor, ahol elhangzott az is: a kabinetfőnök szerint még nem készült olyan lista, ami részletesen feltárná az esetlegesen elképzelhető célpontokat.
A helyzetet bonyolítja, hogy a kormány holdudvarát adó baloldali értelmiség sem egységes az iraki háború ügyében. Mint arról beszámoltunk, Horn Gyula volt kormányfő a Civilek a Békéért konferencián kijelentette: ha nincs más eszköz, akkor kötelességünk támogatni az iraki háborút. Krausz Tamás, az MSZP baloldali tömörülésének tagja ugyanakkor február 15-re demonstrációt jelentett be az iraki háború ellen, mert szerinte nem lehet bizonyítani, hogy a támadással felszámolható a terrorizmus, ezzel inkább az olajtársaságok érdekeit szolgálja ki az amerikai kormány.
A tájékoztatásban némi előrelépést mutat, hogy a Somogy Megyei Védelmi Bizottság elnökének javaslatára tegnap megnyitották azt a megyeházán kialakított kommunikációs központot, amelyben négy honvédelmi minisztériumi és egy amerikai sajtótiszt feladata lesz a tájékoztatás.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
