A nagyapa itt marad

Illés Sándor
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha feneketlen mély kútba tekintenék. A halvány víztükör mögött a múlt. Drámák, amelyekről nem beszélünk. Iszonyatok, amelyek kísérnek bennünket. Felráznak néha álmunkból is, hogy farkasszemet nézzenek velünk.
Volt egy olyan pillanata az életemnek, amelynek kínjától mindig szerettem volna szabadulni: legalább egyszer megírhatnám! Próbálkoztam is vele: nem engedték. Leintettek. Tabu téma volt.
Olykor-olykor még eszembe jut a drámai esemény. Fiatal voltam, a negyvenes évek végén történt, akkoriban szöktem át üldözött magyarként a Bácskából, Délvidékről, napszámosmunkát vállaltam, hogy éhen ne haljak. Egy német faluban találtam menedéket, hajlékot, életlehetőséget. Így váltam szemtanújává a német lakosság kitelepítésének. Az akkori községi tanács azzal bízott meg, hogy végezzek leltározási munkát: írjam össze az ott maradt gazdátlan német vagyont. Emlékszem, 32 forint volt a napidíjam.
Tehergépkocsik érkeztek a kitelepítettek listáján feltüntetett családokért. Arra már nem emlékszem, hogy mit vihettek magukkal, csak annyit láttam: tarisznyába gyömöszöltek néhány dolgot. Olyan vászontarisznyákba, amelyekben azelőtt az élelmet vitték magukkal a határba. Túrót, szalonnát, kenyeret. A gyermekek sírtak, anyjukért kiáltoztak, a férfiak megbénultan álltak az udvar közepén. Az istállókban tehenek bőgtek. A kaput a kitelepítők fogdmegjei rugdosták: Siessenek! Siessenek!
Kora reggel, alig hét óra után érkeztünk B. Johann nevű gazdához. A család öt tagja volt a kitelepítettek listáján, tehát az egész család, a nagyapa a mamával, a fia a feleségével és a hároméves Krisztina. Aki a nagyapja kezét szorongatta görcsösen, amikor beléptünk a portára. Aztán elengedte.
– Johann! – kiáltott a nagymama, a szüle a férjére, aki az udvar végébe indult, de az öreg visszaszólt szelíden: Csak menjetek, szedelőzködjetek minél gyorsabban. Valamit még lehozok a padlásról… Ne sírj már, Krisztinka!
Téblábolt a kamra körül a gangon, aztán szem elől tévesztettem. A fiatalasszony a szekrény fiókjait kutatta át még egyszer, utoljára, a nagymama kenyeret szelt, mert ki tudja, mikor érkeznek meg, és hová kerülnek ebben a cudar világban. Vágott hozzá szalonnát és füstölt kolbászt. Krisztina közben megtalálta a babáját, és abbahagyta a sírást. A baromfi elősereglett az ólakból, és várta a szemet. A megszokott etetést. De már nem volt senki, aki magot szórjon nekik.
Aztán fel a tehergépkocsira, amelynek járt a motorja. Hová visznek bennünket? Semmi válasz. Hol a nagyapa? – sírt fel ismét Krisztina.
„Johann!” – kiáltott a belső udvar felé a nagymama tölcsért formálva a tenyeréből. Nem kapott választ.
„No, készen vannak? Itt van mindenki?” – kérdezte egy rekedt, hivatalos hang. „Nincs időnk a várakozásra, várják magukat a nácik. „A nagyapa! Hol a nagyapa?”
„Nem várjuk. Jön majd a következő transzporttal!”
Felbúgtak a motorok. Vitték a teherautók a kitelepítetteket a vasúti szerelvényhez. Az meg tovább. Senki sem tudta, hová. „Nagyapa! Nagyapa!”
Még mindig hallom Krisztina kiáltozását. Amikor elment velük a teherautó, felvettük a leltárt. Felmentünk a padlásra is. Ott függött egy kötélen a nagyapa. Johann.
Öten hoztuk le a halottat. Végigfektettük a gang kövén. Valaki, talán a szomszéd, gyertyát gyújtott a halott feje mellett. A családdal akkor már elindult a vonat új hazája felé. És én végre most megírhattam ezt a történetet. Azt, hogy Johann nagyapa itt maradt. Itt nyugszik magyar földben. A szülőföldjén.
Krisztinával találkoztam a múltkor. Amikor virágot hozott a nagyapa sírjára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.