Délszláv névváltozás

Sebestyén Imre
2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap este ünnepélyes keretek között kihirdették az új délszláv államszövetséget: Szerbia– Montenegrót, amely a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (JSZK) örökébe lépett. Az alkotmányos alapokmány hatálybalépésével ugyanis jogilag megszűnt Jugoszlávia és megalakult az új szövetségi államalakulat. A szövetségi parlament ünnepi ülését megelőzően a törvényhozás mindkét háza, valamint a szerbiai és a montenegrói parlament is elfogadta az új ország alkotmányos alapokmányát és az annak alkalmazásáról szóló törvényt.
Mint neve is mondja, az új államalakulatnak két tagja van: a csaknem hét és fél milliós Szerbia és a tízszer kevesebb lakosú Montenegró. Ám nem egyszerű névváltoztatásról van szó. A kapcsolat a két egyenrangú köztársaság között jóval lazább, gyakorlatilag szinte két független államról van szó, de mégis egy nemzetközi szubjektumról. Az ENSZ-ben ugyanis Szerbia– Montenegrónak egy helye lesz úgy, hogy ezt a helyet felváltva foglalja el Belgrád és Podgorica.
Ennek az államnak őse az 1918. november 24-én létrejött Szerb– Horvát–Szlovén Királyság, amely 1929-ben Jugoszláv Királysággá vált, ebből lett 1945-ben a Demokratikus Föderatív Jugoszlávia, majd még ugyanebben az évben a Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság. 1963-tól Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság lett, s ezen a néven bomlott fel 1991-ben, amikor is kivált belőle Szlovénia és Horvátország (június 25.), Bosznia-Hercegovina (október 15.), majd Macedónia (november 21.). A „maradékból” lett az ötödik utódállam: a Milosevicsék által 1992. április 27-én sebtében összeütött JSZK, amely tegnap – s vele együtt a Jugoszlávia név is – megszűnt.
A következő hetek az intézmények létrehozását hozzák majd. Több tucat szövetségi intézmény szűnik meg, s sürgősen be kell tölteni a vákuumot. A első két évre a szövetségi ország egykamarás parlamentjének a tagjait a belgrádi (91-et) és a podgoricai (35-öt) szkupstinák delegálják. Ezt követően majd közvetlen választásokat tartanak. A parlament választja meg a szövetségi államfőt, aki az öttagú minisztertanácsot is irányítja.
Három év múlva derül ki, hogy a két köztársaság együtt kíván-e maradni. Akkor nyílik lehetőségük erről népszavazáson kikérni a polgárok véleményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.