Dotáció csak a tész-eken át

Komoly támogatásban részesülhetnek a paradicsomtermelők az EU-ban, de csak ha termelői értékesítői szervezetekbe tömörülnek, vagy a szervezeteken keresztül értékesítik terményüket. Más szervezeti, társulási forma ugyanis nem alkalmas a dotációk lehívásához.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsére az ipari paradicsom is – akárcsak néhány más mezőgazdasági termék – támogatásban részesül az unióban, amelynek mértéke az érvényben lévő rendelkezés szerint tonnánként 34,5 euró, jelenlegi árfolyamon számítva körülbelül 8,3 forint kilogrammonként – tájékoztatta lapunkat Fodor Zoltán, a Magyar Zödség-Gyümölcs Terméktanács uniós szakértője. Ez Magyarország uniós csatlakozási tárgyalások során kialkudott küszöbértékével – és nem kvótájával (!) – 1,1 milliárd forint körüli összeg, amely potenciálisan a paradicsomtermelők rendelkezésére áll a csatlakozás után. Ezt a támogatást azonban csak és kizárólag termelői értékesítői szervezetek (tész) igényelhetik, más szervezetek vagy tömörülések, szövetségek vagy klaszterek és az egyéni termelők sem vehetik igénybe – nyomatékosította a szakember.
Az uniós alaprendelet részletesen szabályozza a termelői szervezet és a feldolgozó közötti szerződés tartalmi elemeit, az ár meghatározását azonban a piaci viszonyoknak megfelelően a szerződő felekre bízza – mondta Fodor Zoltán. Kiemelte, az áralkut a leghatékonyabban a szakmaközi megállapodásokban lehet rögzíteni, amelyet általában a termelői és a feldolgozóipari szövetségek között vagy a szakmaközi szervezet keretein belül kötnek meg. A megállapodás részletesen tartalmazza az ár, a minőség és az átvétel kérdéseit is. Erre a feladatra az EU-szabályozás alapján megújuló terméktanács és Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet keretein belül létrejövő ipariparadicsom-termékbizottság lehet a legalkalmasabb – tette hozzá. Fodor Zoltán összességében úgy véli, hogy az ismertetett szabályoknak megfelelően a magyar paradicsomtermelőknek van esélyük az 1,1 milliárdos uniós támogatás megszerzésére, de csak akkor, ha tész-eket alapítanak vagy csatlakoznak a már meglévőkhöz, illetve ha egyéni termelőként már meglévő tész-en keresztül értékesítik terméküket a feldolgozóknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.