A várható élettartam megbízható becslésére módot adó genetikai tesztet dolgoztak ki az Utah Egyetem kutatói – jelentette az Ananova hírügynökség. Az amerikai tudósok feltételezték, hogy a kromoszómák két végét lezáró, úgynevezett DNS-sapkák, a telomerek védelmet nyújtanak az emberi szervezet kopása ellen.
A hipotézis igazolására 150 hatvanévesnél idősebb embertől vettek vért, hogy megmérhessék a kromoszómáik végén elhelyezkedő telomerek hosszúságát. Amikor a kísérletben részt vevők közül már senki nem élt, kromoszómavégződéseik méreteit egybevetették életéveik számával. Azt tapasztalták, hogy elért élettartamuk és kromoszómáik védősapkájának hossza szoros összefüggést mutat. Minél hosszabb életű volt a tanulmányozott kromoszómák gazdája, annál terjedelmesebb volt a kísérlet kezdetén megmért védősapka is kromoszómái végén. Akiknek viszont négy-öt évvel kevesebb jutott a csoport legszebb kort megérő tagjainál, azoknak a kromoszómavédői is jóval szerényebb méretűek voltak. Vagyis ezek a védősapkák az évek múlásával egyre rövidülnek, és a szervezet mind sebezhetőbbé válik.
Azt, hogy a telomerek mérete valamiféle összefüggést mutat az öregedés folyamatával, már az állatklónozási kísérletek során is sejtették. A híressé vált, de rövid életű Dolly birka telomerei is rövidebbek voltak vele egyidős társaiénál.
A kutatók egyelőre nem ígérik, hogy felfedezésük utat nyit az életet meghosszabbító géntechnikai eljárások kidolgozásához, sőt felhívják a figyelmet, hogy a beavatkozás a rák kialakulásának kockázatával jár. Az új teszt a hírügynökség szerint így elsősorban a biztosítók figyelmére számíthat. Az életbiztosítások megkötésénél ugyanis fontos szempont, hogy meddig élhet a biztosított.
Az amerikai vámokra meglepő választ adott egy ország
