Fekete, fehér, fregoli

-SZÉLESVÁSZON-

Takács István
2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollywood igyekszik ügyelni az egyensúlyra. Színes bőrű jófiúkat és rosszfiúkat lehetőleg egyenlő arányban sorakoztat fel krimikben, thrillerekben, katasztrófa-sztorikban, érzelmes mesékben, társadalmi drámákban és vígjátékokban. Ha meg feketék és fehérek is jelen vannak, többnyire a fehérek a rosszfiúk. Hogy miért van ez így, azután magvas tanulmányokban, szociológiai felmérésekben lehetne nyomozni, s meg is teszik a megfelelő szakemberek. Hollywoodot azonban nem érdekli ilyen mélyen a téma, még akkor sem, ha ott is tudják az okokat. Végtére is filmeket csinálnak, nem társadalomtudományi értekezéseket, és ez akkor is így van, ha számos, e körből vétetett filmet tudnánk említeni, amelyekben nagyon is komolyan néznek szembe Amerika egyik legrégibb és legnagyobb problémájával, a fekete és fehér népesség viszonyával, vagy éppen a színes bőrűek saját belső súlyos gondjaival, konfliktusaival.
Fajsúlyosabb, igényesebb munkáknál azonban könnyebb és jövedelmezőbb szórakoztató filmekben érinteni a fekete-fehér kérdést.
Kedvelt terület ilyen szempontból a krimi, s ott is a fehér zsaru-fekete zsaru felállás. Ebből néha jó dolgok is születhetnek. Emlékezzünk csak a Halálos fegyver-szériára, Mel Gibsonnal és Danny Gloverrel. A sztori és a figurák is kissé ellaposodtak ugyan a sokadik folytatásban, de azért – elsősorban a két kitűnő színész jóvoltából – ezek a filmek legalább fordulatosak, izgalmasak, nemcsak véres jelenetekben, hanem humorban is bővelkedők voltak. Még a korai Eddie Murphy-filmekről is (a 48 órásakra gondolok) lehet jót mondani, bár ott Murphy csak botcsinálta hekus volt Nick Nolte mellett. Viszont humorban, szövegben, figurákban azok is magas színvonalat képviseltek.
Régi szép idők! – sóhajthatnak fel a – nevezzük így – műfaj legújabb termékei láttán. Itt van például az e heti újdonság, a Nemzetbiztonság Bt. A képlet itt is a régi. Van egy színes bőrű zsaru (Martin Lawrence), meg egy fehér bőrű (Steve Zahn). Különböző bonyodalmak után kénytelenek együtt dolgozni, de már nem mint rendőrök, hanem mint biztonsági őrök. Lawrence hozza megszokott, nagypofájú, humorban főleg az altesti változatot kedvelő figuráját, immár sokadszor. Zahn pedig annyiban eredeti, hogy színes bőrű barátnője van. Mi sem kézenfekvőbb, mint hogy e fekete-fehér, s egymással is folyton vitatkozó, ám, ha némi fenntartással is, a jó oldalon álló párossal szemben a csúnya rosszfiú, Nash, akinek ráadásul hidrogénszőke a frizurája, fehér (Eric Roberts).
Boldog emlékű Sinkovits Imre, József Attila színházbeli száműzöttsége idején a Három testőr című játékban, tizenhárom szerepet játszott. Bravúros álöltözések, átmaszkírozások, átbújás egyik figura bőréből a másikba – egy-két perc alatt. Fregoli volt ez a javából. A kifejezés és a fogalom szülőatyja a XIX. századi legendás olasz átvátozóművész, Luigi Fregoli. Mindez színpadon történt, a szokásos játékidőn belül. Carl Zuckmayer német író 1931-ben megírta híressé lett színdarabját, A köpenicki kapitányt a szélhámos Voight cipészről, aki börtönviselt csalóból kapitánnyá nyilvánította magát, és bámulatos dolgokat vitt végbe. Egészen biztos, hogy az amerikai szélhámos és csaló, Frank Abagnale jr. soha hírét sem hallotta a köpenicki kapitánynak. Fregolinak meg végképp nem. Mégis átverte egész Amerikát. Kiadta magát orvosnak, ügyvédnek, pilótának, tanárnak, hamisított csekket, milliomos lett, s ma is vígan él. Sőt, tanácsadója volt az ő sztorijából készült filmnek. A Kapj el, ha tudsz!, Steven Spielberg rendezésében és Abagnale szerepében Leonardo DiCaprióval, a csalót üldöző, majd vele szinte lelki kapcsolatba kerülő Hanratty nyomozót alakító Tom Hanksszel, kicsit amolyan fregoli plusz köpenicki kapitány. DiCaprio átváltozóművész, ami filmen sokkal egyszerűbb feladat, mint színpadon. De még ez is jobb, mint legutóbbi két-három filmje volt. Hanksról elég annyi: képességeinek a fele is elég ahhoz, hogy kitűnő legyen az üldözött lelki rezdülései iránt is fogékony nyomozó szerepében.
(Nemzetbiztonság bt., rendezte: Dennis Dugan, szereplők: Martin Lawrence, Steve Zahn, forgalmazza: InterCom.
Kapj el, ha tudsz!, rendezte: Steven Spielberg, szereplők: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, forgalmazza: UIP Dunafilm.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.