Németh Imre földművelésügyi miniszter maga is többször elismerte már, hogy hatalmas késésben van az uniós pénzek lehívásához szükséges intézményrendszer kiépítése, és ennek megfelelően mindent megtesznek azért, hogy a késést behozzák. Az igyekezet miatt azonban apró hibák csúsznak a késedelem ledolgozásába, mert az agrártárca határozott elképzelése, hogy az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer kiépítéséhez szükséges gazdaregisztráció elkészítésébe bevonja a Magyar Agrárkamarát (MAK) is, a falugazdászok és az FVM-hivatalok munkatársai és a kistérségi megbízottak mellett.
A problémát nem az jelenti, hogy a kamara beszáll ebbe a munkába, hanem az, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) legfelső vezetése a felvett termelői adatok birtokában a gazdaregiszter működtetését és kialakítását a MAK-ra akarja bízni, akárcsak a termelőkkel való kapcsolattartást és a már uniós pályázatok beadását. Többek szerint e törekvés egyik indoka, hogy Mészáros Gyula, az FVM közigazgatási államtitkára korábban a MAK főtitkára volt, az agrárminiszter pedig a Pest Megyei Agrárkamaránál volt ügyvezető alelnök.
A kamarai nyomást az EU sem nézte jó szemmel, és értesüléseink szerint decemberben levélben jelezte Németh Imrének, hogy köztesületi szervek nem vehetnek részt ilyen jellegű feladatok ellátásában, azokat csak közalkalmazottak és köztisztviselők végezhetik. (Egyes információk szerint ezt követően született egy, nem az agrárminiszter által jegyzett miniszteri rendelettervezet, amely megadta volna az EU által kifogásolt jogot a MAK-nak.)
Az Európai Unió rosszallását jelzi, hogy nemrégiben hazánkban járt Jürgen Köppen EU-nagykövet, aki szintén a kamara szerepéről érdeklődött az agrárminiszternél. Értesülésienk szerint az FVM „kamarai törekvéseit” sem a Miniszterelnöki Hivatalban, sem a Külügyminisztériumban, sem a pénzügyi tárcánál nem nézik jó szemmel.
Úgy tudjuk, hogy a jelenlegi FVM-elképzelések szerint a kifizetőügynökség területi szervei az agrárkamara helyi szervezetei lennének, ami azért kifogásolható, mert az Európai Unió előírásai szerint a kedvezményezetteknek közvetlen a kifizetőügynökségekkel kell kapcsolatot tartaniuk. Ha az agrárkamarát mégis bekapcsolnák e rendszerbe, akkor hatalmas adathalmazhoz jutna hozzá, amit sok mindenre fel lehetne használni, és ami kamarai monopólium kialakulását eredményezhetné – vélik szakértők. Az uniós gyakorlatban egyedül Ausztriában van szerepe hasonló kérdésekben az agrárkamarának, de ott kötelező a kamarai tagság.
***
Fizetni kell az új őstermelői igazolványért. Ez évtől megszűnt az őstermelői igazolványok kiállításának díjmentessége, az őstermelők és az igazolványokat kiállító falugazdászok január végéig nem kaptak tájékoztatást a kiállítás rendjéről. Az igazolványok kiállítása eddig díjmentes volt, azok „fizetőssé tételét” azonban lehetővé teszi egy kormányrendelet, de azt sem az Orbán-, sem a Horn-kormány nem alkalmazta. Könnyebbség, hogy a régi igazolványok megújításáért nem kell kifizetni az ezerforintos díjat, ha viszont az őstermelő régi igazolványa betelt, elveszett vagy most akarja kiváltani, akkor fizetnie kell.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
