Kormányfői hóvizit

Jelentősen javultak a közlekedési viszonyok az északkeleti megyékben: az önkormányzatok és a védelmi szervezetek mindent megtettek az elzárt települések kiszabadításáért és a járhatatlan utak letisztításáért – jelentette ki tegnap Medgyessy Péter miniszterelnök, aki Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tájékozódott a hó- és árvízhelyzetről. Tegnap délután negyven település volt a hó fogságában.

Munkatársainktól
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány az önkormányzatok költségeiért szükség esetén helytáll, első körben azonban a megyei vis maior keretekből kell a többletköltségeket megtéríteni a képviselő-testületeknek – szögezte le Medgyessy Péter miniszterelnök. A hóhelyzetről tegnapi ülésén a kormány is tárgyalt.
Váradi József, a környezetvédelmi és vízügyi tárca helyettes államtitkára elmondta: a jelenlegi hómennyiség a kétszerese az átlagosnak, így egy hirtelen felmelegedés, illetve jelentős csapadék esetén árvízveszéllyel kell számolni Magyarország folyóin. Ugyanakkor Szolnok, Csongrád és Békés megyékben 300 ezer hektár területet fenyeget a belvíz is.
Medgyessy Péter mellett Lamperth Mónika belügyminiszter és Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter is részt vett a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei védelmi bizottság tegnapi ülésén. A kormányfő szerint komoly gondok vannak a Felső-Tiszán is, ám ott az erőket inkább olyan területekre kell koncentrálni, ahol még annyi fejlesztés sem történt, mint Szabolcsban. Ezek között említette a Közép-Tisza vidékét, illetve a dunántúli vízgyűjtő területeket és Bács-Kiskun megyét. A megyei védelmi bizottság elnöke, Gazda László elmondta: a felső-tiszai gátak megerősítésére 2,6 milliárd forintot irányzott elő a kormányzat. A munkák megkezdése igen sürgető, mert Ukrajna felől 24 óra alatt akár hét métert is emelkedhet a vízszint. A Kárpátokban jelenleg mintegy 70 centiméter a hóréteg, s veszélybe kerülhet az a 30 milliárd forintnyi érték, amit a felső-tiszai védművek fejlesztésére fordítottak; a víz ráadásul lakott területeket is fenyeget.
Magyarországon a helyzet óráról órára javult tegnap délutánra, a két nappal ezelőtti száznyolcvanhoz képest már csak negyven település volt megközelíthetetlen személygépkocsival vagy tömegközlekedési eszközzel – tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Elmondta: Fejérben és Veszprémben 15-15, Borsodban és Szabolcsban 3-3 település volt még a hó fogságában. Baranyában és Bácsban a szél időnként havat fújt az utakra, de néhány óra alatt megszüntették az akadályokat.

A szóvivő hozzátette: az elzárt településkeről helikopterrel szállították el az orvosi ellátásra szorulókat. Sokszor többórás késéssel, de az alapvető élelmiszerek is mindenhová eljutottak, a traktoroknak és terepjáróknak erőgépek vágtak utat a hótorlaszokban. Az ellátásban és a betegszállításban nagy részt vállaltak a határőrök, rendőrök, katonák és a helybéliek is.
Bár tegnapra csökkent a riasztások száma, a tűzoltóknak még mindig többször kellett megrekedt személygépkocsikat, mentőautókat, vonatszerelvényeket kiszabadítaniuk. Fejér megyében Zichyújfalunál akadt el egy vonat, száz utasát – közöttük egy négynapos csecsemőt és édesanyját mentették ki. A borsodi Bükkaranyos határában árokba csúszott egy autóbusz, de szerencsére senki nem sérült meg – adta hírül az MTI. Zala megyében, Gutorfölde határában rendőrök találtak rá és mentettek meg a fagyhaláltól egy 76 éves férfit csütörtökön este. Bácsban 58 utassal árokba borult egy autóbusz, de senki nem sérült meg. Békés megyében a másfél méteres hó alatt összeomlott a Dévaványai Aranykalász Mgtsz négyszáz vagon termény befogadására alkalmas magtárának egy része. Megrongálódott két traktor, két rakodógép és terménykihordó kocsi is. A magtár helyreállítása tízmillió forintba kerül.
Váltóállítási gondok miatt szinte mindenütt legalább 15-20 percet késtek a vonatok – áll a MÁV közleményében. Néhány vonalat tegnap hajnalra hóekékkel sikerült megtisztítani a hótól, másutt viszont még mindig nem közlekedtek a szerelvények, sőt vonatpótló autóbuszokat sem tudtak beállítani. A pacini határátkelőnél a személyforgalom, az udvari és a sátoraljaújhelyi átkelőhelyeken pedig a terherforgalom szünetelt.
*
Egyre gyakoribb, hogy épületek tetejéről vastag hódarabok, jeges tömbök zuhannak le. Fürjes Árpád, a Társasházi Közös Képviselők Egyesülete elnöke lapunknak elmondta: bizonyos meredekséget meghaladó tetőkre az építtetőnek, kivitelezőnek hófogó rácsot kell felszerelnie. Akkor van baj, ha ezeket rosszul szerelik fel, vagy már hiányosak. Ha a ha lezuhanó hó és jég kárt okoz valakinek, és ezt szemtanúkkal bizonyítani tudja, a felelősség az ingatlan tulajdonosát terheli. Ilyenkor a biztosító vagy a társasház fizet a károsultnak. Ideiglenes megoldás lehet, ha elkerítik a járdát, és figyelmeztetnek a veszélyre. A tűzoltók a ház költségén tisztítják le a felhalmozódott havat a tetőkről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.