Közmegegyezés nélkül nincs nemzetstratégia

Aligha kétséges, hogy írek és magyarok között mindig is létezett valamiféle lelki rokonság, történelmi-politikai párhuzam. Brendan McMahon, az Ír Köztársaság nagykövete úgy véli, a két állam kapcsolatai jól alakulnak. A Magyar Nemzetnek adott exkluzív interjúja különösen aktuális, hiszen február 7-én hivatalos látogatásra hazánkba érkezik Brian Cowen ír külügyminiszter.

Szentesi Zöldi László
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár hónapos itt-tartózkodása alatt alatt milyen benyomásokat szerzett Magyarországról?
– A nizzai referendum idején érkeztem Magyarországra, és jelentős érdeklődést, izgalmat tapasztaltam az ír voksolással kapcsolatban. Itt szerzett első közvetlen benyomásaim közé tartozott, hogy a magyarok mélyen elkötelezettek az uniós csatlakozás iránt.
– Hogyan vélekedik az átlag ír Magyarországról?
– Ha az Ír Köztársaságban szóba kerül Magyarország, az én generációm leginkább az 1956-os forradalom képeire emlékszik. A két nép hasonló történeti tudattal rendelkezik. Fontos megjegyezni, hogy amikor az Ír Szabadállam későbbi elnöke, Arthur Griffith az 1900-as évek elején létrehozta a Sinn Fein mozgalmat, éppen a magyar példa lebegett a szeme előtt. Írt is egy igen jelentős könyvet az Osztrák–Magyar Monarchia kialakulásának körülményeiről és a magyarok passzív ellenállásáról.
– Az Ír Köztársaság 1973 óta tagja az Európai Uniónak. Hogyan vélekednek honfitársai az elmúlt három évtizedről?
– Fontos hangsúlyozni, hogy Írország igen kedvező tapasztalatokat szerzett az unióról. A Zöld Szigeten teljesen megváltozott a politikai helyzet. Csatlakozásunk előtt az ír nemzetgazdaság exportjának túlnyomó része az Egyesült Királyságba irányult, de amióta az EU tagjai vagyunk, nem függünk teljes mértékben a brit piacoktól. Az Egyesült Királyság továbbra is fontos partnerünk, de ma már csak a kivitelünk 35 százaléka irányul oda. Új államokkal létesítettünk kereskedelmi kapcsolatokat, s a gazdasági élénküléssel együtt járt a politikai nyitás a nagyvilág felé. Ám realistának kell lennünk, egy négymilliós sziget csekély hatást képes gyakorolni a globális folyamatokra. Ugyanakkor az Európai Unió egyenrangú tagjaként a befolyásunk nagyban megnőtt.
– Egyes felmérések szerint a magyar lakosság nem elhanyagolható része nemet mond hazánk uniós tagságára. Mi a véleménye erről?
– Természetes jelenség, hogy ebben a kérdésben megoszlanak a vélemények, elvégre erről szól a demokrácia. A mi tapasztalataink szerint azonban jobb a házon belül lenni, és közösségi keretekben alakítani nemzetpolitikánkat. Ne feledjük, hogy ebben a formában is a szabad világhoz tartozunk. Az írek úgy döntöttek, hogy szuverenitásukat az unió keretein belül gyakorolják, s az uniós tagság tapasztalataink szerint nem csökkentette szuverenitásunkat. A szkeptikusoknak azt üzenem, gondolják át újból a döntésüket, az EU-tagság növeli az önrendelkezés és a befolyás mértékét. Azoknak pedig, akik igennel szavaznak, a legutóbbi referendum ismeretében azt üzenném, mindenképp járuljanak az urnákhoz, hiszen minden szavazat számít.
– Sokat hallottunk az ír gazdaság fellendüléséről. Mi a kelta tigris titka?
– Az elmúlt évtized látványos eredményei több tényező szerencsés egybeesésével magyarázhatóak. A harminc évvel ezelőtt elindított nemzeti fejlesztési stratégia mára hozta meg gyümölcsét. Egyrészt politikai konszenzust alakítottunk ki, a szakszervezetek, a gazdálkodók, a munkaadók és egy sereg politikai párt bevonásával. Másrészt elköteleztük magunkat a szabad kereskedelem mellett, hiszen a kis belső piacra épülő gazdaságnak nincs jövője. Harmadrészt megnöveltük az oktatásba fektetett tőkét, hiszen a legnagyobb erőforrást maga a nép, különösképpen az ifjúság jelenti. Hozzájárult a gazdasági fellendüléshez az intenzív külföldi tőkebevonás, amely adókedvezményekkel és különféle támogatási rendszerek kidolgozásával járt együtt.
– Az 1998-as nagypénteki megegyezés óta mintha megtorpant volna az észak-írországi békefolyamat. Mit tehet ez ügyben a dublini kormány?
– Nem volna szerencsés úgy fogalmazni, hogy a békefolyamat leállt. Vannak ugyan problémák, de tudatosítani kell, hogy az erőszakos cselekmények megszűntek Észak-Írországban. Az ír és a brit kormányzat annak érdekében működik együtt a főbb észak-írországi pártokkal, hogy a hatalmat újfent megosztva gyakorolják. Ez a talpraállás nem könnyű feladat, de mindkét kormány elkötelezett e folyamat mellett. Világos a szándékunk, nem hagyjuk a békefolyamatot elbukni.
– Hogyan látja a magyar–ír kapcsolatok jövőjét?
– Országaink között évről évre gyümölcsözőbb az együttműködés. Kifejezetten jót tesz az államközi kapcsolatoknak, hogy hamarosan az Európai Unióban dolgozhatunk együtt. Jelenleg is tapasztalható ír befektetői érdeklődés Magyarország iránt, s örömmel látnám, ha a jövőben ez megnövekedne. Arra számítok, hogy a következő években például a turizmus területén ez látványosan be is következik. Minden területen érzem a változást a kapcsolatokban, s boldogan mondhatom, hogy ez mindenütt pozitív irányú.

Brendan McMahon néhány hónapja képviseli Budapesten hazáját, az Ír Köztársaságot. Diplomáciai pályája a 70-es években kezdődött. Hosszú éveken át diplomataként tevékenykedett New Yorkban és Londonban. Magyarországi megbízatása előtt Nigériában már dolgozott nagykövetként. 1998-ban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ír delegációját vezette Bécsben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.