Mégsem enyhül az infláció

A korábbinál borúlátóbb inflációs prognózist hozott tegnap nyilvánosságra a Magyar Nemzeti Bank: eszerint 5,2 százalékos, éves átlagos fogyasztói árbővülés várható 2003-ban, ami épphogy alacsonyabb a tavalyi értéknél. A jegybankelnök szerint idén már jelentősen leszűkült a monetáris politika mozgástere. Az alapkamatot változatlanul hagyta tegnapi ülésén a monetáris tanács.

Barát Mihály
2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez év decemberére 5,2 százalékos inflációval számol a Magyar Nemzeti Bank, ami 0,6 százalékponttal meghaladja a három hónappal korábban várt értéket. A jelenlegi körülményeket figyelembe véve úgy tűnik, hogy az éves, átlagos infláció is öt százalék körül marad, ami azt jelenti, hogy a múlt évihez képest alig csökken a fogyasztói ár növekedésének az üteme. A tegnap nyilvánosságra hozott inflációs jelentés szerint a jövő évre 4,6 százalékos, éves átlagos infláció várható, viszonylag szerény, 3,6 százalék körüli gazdasági növekedés mellett. (A jövő évi prognózis a jelenlegivel nagyjából azonos külső feltételek – olajár, euróárfolyam – mellett értelmezendő.) Figyelemre méltó az is, hogy az MNB inflációs jelentése ez évre és jövőre is öt százalék fölötti – a bruttó hazai termékhez mért – folyó fizetésimérleg-hiánnyal számol.
Járai Zsigmond jegybankelnök tegnap, a monetáris tanács ülése utáni sajtótájékoztatóján kijelentette: a jegybank ezután is minden eszközzel azon lesz, hogy elérjék az árstabilitást Magyarországon. Utalt ugyanakkor arra, hogy a monetáris politika eszköztára idén már jelentősen leszűkült. A jegybank szerint nincs szükség a monetáris kondíciók szigorítására: ez ugyanis azt eredményezhetné, hogy a forintárfolyam elérné az erős szélt, ami viszont nem feltétlenül járna együtt jelentős inflációcsökkenéssel. Az árfolyamsáv eltolása a jegybankelnök szerint jelenleg nem lehet kérdés.
Járai Zsigmond tájékoztatása szerint jelenleg ezermilliárd forinthoz közelít az a pénzmennyiség, amit a jegybanknál egynapos betétben helyeztek el. A jegybank az itt maradt „forró pénz” ellenére nem tervez újabb euróaukciókat, és az MNB megítélése szerint nem hordoz magában jelentős kockázatot a spekuláció folytán megnövekedett devizatartalék sem.
A monetáris tanács tegnapi ülésén változatlanul hagyta az irányadó jegybanki kamat 6,50 százalékos szintjét. A testület szerint 2004-ben elősegítheti a dezinfláció újbóli megindulását, hogy jövőre a költségvetési politika további jelentős keresletszűkítő intézkedéseket hajt végre. A testület a jövő évben már arra is számít, hogy az idei magasabb béremelkedés és a lassabb gazdasági növekedés nagyobb fegyelmet kényszerít a vállalatokra a bérek megállapításánál. A testület – állásfoglalása szerint – a korábbinál feltételezettnél lassabb növekedéssel számol, a GDP bővülése ez évben és 2004-ben egyaránt 3,5 százalék körüli lehet.
***
A „forró pénz” miatt nőtt a pénzmennyiség. A monetáris bázis januárban 43,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban – közölte tegnap a Magyar Nemzeti Bank. Missura Gábor, a jegybank szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy a monetáris bázis januári, kiemelkedően gyors növekedése önmagában nem tükrözi, hogy mennyivel több pénz került a gazdaságba. Ez az adat ugyanis tartalmazza az országba beérkezett forró pénz egy részét, amely jelenleg egynapos jegybanki betétben „parkol”. A gazdaságba került pénz mennyiségének növekedésére lényegesen pontosabb adat az M0 egynapos betét nélkül számított változása, ami 14,8 százalék volt egy év alatt. Januártól az MNB az Európai Központi Bank módszertana szerint számítja és publikálja a monteáris bázis adatait. (B. M. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.