ORTT: Mádl javaslatai

Információink szerint az eddigi egyeztetéseken Mádl Ferenc többek között Sára Sándor filmrendezőt, a Duna TV volt elnökét, Glatz Ferenc történészt, a Magyar Tudományos Akadémia előző első emberét, Hajdú István volt rádióelnököt és Jankovics Marcell filmrendezőt, a Nemzeti Kulturális Alapprogram volt elnökét javasolta az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) élére.

2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfői, második egyeztetésen Medgyessy Péter ragaszkodott Ladvánszky György, a szocialisták által delegált ORTT-tag jelöléséhez. Értesüléseink szerint azonban az utolsó egyeztetés úgy zárult, hogy a miniszterelnök mégis megfontolja az államfő javaslatait. Úgy tudjuk, hogy Mádl nyilvánvalóvá tette: nem támogat egyetlen olyan jelöltet sem, aki pártokhoz köthető, így az ORTT pártok által delegált jelenlegi tagjait sem.
*
Meg vagyok azon ütközve, hogy a köztársasági elnök hetek óta megakadályozza azt, hogy a parlamenti többség akaratának megfelelő személy, Ladvánszky György kerüljön az ORTT élére – mondta el lapunknak Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa. Hozzátette: Három évvel ezelőtt Göncz Árpád elnök nem gördített akadályokat Orbán Viktor akkori miniszterelnök jelöltjének, Körmendy-Ékes Juditnak a megválasztása elé. Újhelyi elmondta, hogy a pártban még nem született döntés arról, hogy kit jelöljenek a posztra, ha Ladvánszky személyét továbbra sem fogadja el Mádl Ferenc. Lapinformációk szerint az MSZP-n belül felmerült Agárdi Péter, a Magyar Rádió szocialista kuratóriumi elnökhelyettese és Kocsis András volt televíziós szocialista delegált neve is.
– Aki nem ismeri a médiatörvény azon passzusát, hogy a köztársasági elnök és a miniszterelnök közösen jelöli az ORTT elnökét, el kellene olvasnia azt – reagált Újhelyi szavaira Szalai Annamária, a Fidesz médiapolitikusa. Mint elmondta, a szocialistáknak kellemetlen dolog a demokrácia, de egyeztetések sorozata, tehát idő kell ahhoz, hogy a miniszterelnök és a köztársasági elnök megegyezhessenek egymással.
Mint ismeretes, Körmendy-Ékes Judit január 1-jével lemondott az elnöki posztról, így a testület a kellő taglétszám hiányában azóta nem működik. Annak azonban, hogy a két közjogi méltóság között továbbra sincs konszenzus a jelölt személyéről, semmiféle jogi következménye nincs; így akár a jelenlegi grémium tagjai mandátumuk lejártáig, 2004-ig úgy is megkaphatják közigazgatási államtitkári fizetésüket, hogy ténylegesen nem üléseznek. Információink szerint a testületi tagok jelenleg konzultációkra ülnek össze, és megvitatják azokat a kérdéseket, amelyekben az újra működő grémium dönthet.
n
A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségébe lapinformációk szerint a szocialisták Wisinger Istvánt, a MÚOSZ elnökét és Szegvári Katalin volt televízióst kívánják jelölni. Újhelyi István ezt találgatásnak minősítette. Szalai Annamária közölte: még nem döntöttek arról, hogy kit jelöljenek. Mint ismeretes, a Legfőbb Ügyészség januári döntése nyomán az előző tesület mandátuma előtt feloszlott. A médiatörvény értelmében az új elnökségbe a régi tagok nem jelölhetők újra. Ennek ellenére az MDF és az SZDSZ az előző kuratórium tagjait delegálja a testületbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.