Valószínűleg súlyos, maradandó agykárosodást szenvedett az az idős rákoscsabai hölgy, akit pénteken szállítottak kórházba szén-monoxid-mérgezés gyanújával – tájékoztatta lapunkat Zacher Gábor, az Erzsébet Kórház toxikológus főorvosa. Elmondta: a nő állapotát stabilizálták, jelenleg géppel lélegeztetik és továbbra is életveszélyben van.
Mint arról beszámoltunk, az Ősagárd utca 69. szám alatt lakó család hat tagja – köztük egy három hónapos, egy hároméves és egy hétéves kisgyermek – álmában halt meg, vélhetőleg szén-monoxid- mérgezés miatt. A holttesteket a villamosmérnök édesapa munkatársai fedezték föl dél körül, az egyetlen túlélő, a nagymama már ekkor eszméletlen volt. A BRFK életvédelmi osztálya államigazgatási eljárásban vizsgálja a történteket. Szakértőnek a Fővárosi Kéményseprő- ipari Kft. és a Fővárosi Gázművek munkatársait kérték föl. Csallóközi Zoltán, a gázművek igazgatója szerint elképzelhető, hogy a hajnali köd nyomta vissza a füstgázt a ház oldalán lévő fém kéménybe. Az első vizsgálatok szerint a FÉG gyártmányú cirkogejzír-készülék megfelelő állapotban volt, a kémény pedig jól szellőzött. Csallóközi hozzátette: ahhoz, hogy pontosan rekonstruálni lehessen az eseményeket, további mérésekre van szükség. Információink szerint az idén már jártak kéményseprők a tragédia helyszínén, de egyelőre nem tudni, találtak-e akkor hibát a kéményben.
*
A levegőnél könnyebb szén-monoxid azért igen veszélyes, mert színtelen és szagtalan gáz, ráadásul képes áthatolni a falakon is. A vörösvérsejtek hemoglobinjaihoz kapcsolódva megakadályozza az oxigénfelvételt, így előbb szédülést, rosszullétet, majd szapora légzést, hányingert, végül fulladást okoz.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el