A nagy iraki üzlet

Már az iraki háború első napján tudni lehetett, hogy a majdani újjáépítés nagy haszonnal kecsegtető üzlet. Az Egyesült Államok vezetése egy percig sem titkolta, hogy elsősorban azokat az országokat részesíti majd előnyben, amelyek tevőlegesen is részt vettek az Irak elleni tavaszi hadjáratban. Az amerikai–brit támadást támogató kormányok egymás után jelentették be igényüket a rommá lőtt Irak újjáépítésére.

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megállapíthatjuk, ha a hangzatos kijelentések helyett a valódi helyzetet tekintjük, bombaüzletet kizárólag az amerikai cégek kötnek majd. Jóllehet az újjáépítés költségei máris évi 20 milliárd dollárra rúgnak, Washingtonban nem titkolják, hogy a szövetségesnek tekintett államok vállalatai mindössze amerikai cégek alvállalkozóiként tevékenykedhetnek majd Irakban. A megbízások irányultsága kezdettől fogva nyilvánvaló: a Bush-kormányhoz közel álló személyek, csoportok kivételezett helyzetben várhatják az újjáépítési programokat. Sokatmondó tény, hogy az első – az áram-, víz- és csatornahálózat kiépítésére vonatkozó – megbízást az a Bechtel-csoport kapta, amely bevallottan is kötődik a republikánus kormányzathoz, s többek között George Shultz volt külügyminisztert és Caspar Weinberger volt védelmi minisztert is alkalmazza.
Az iraki újjáépítésből természetesen nem marad ki a világgazdaság két legfőbb irányítója, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank sem. A két globális pénzügyi szervezet viseli majd a pénzügyi terhek nagy részét, a tervek szerint az ENSZ-nek mindössze annyi szerepet szánnak, amennyi a politikai legitimizáció szempontjából szükségesnek látszik. Mindenesetre feltűnő, hogy miközben a nemzetközi rendszer recseg-ropog, mindenki az ENSZ és a NATO szerepének átértékeléséről szónokol, s az iraki háború a maga brutalitásában felmutatta az Egyesült Államok irányította „egypólusú világrendszer” valódi arcát, van, ami nem változik. Ez pedig nem más, mint a második világháború után Bretton Woodsban létrehozott IMF és Világbank döntési monopóliuma bárminemű világgazdasági ügyben. Az iraki újjáépítés tehát csak látszólag zajlik az Egyesült Államok bábáskodásával, valójában a globális pénzügyi érdekek állnak a háttérben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.