Áttörés a Don-kanyarban

–
2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Omaha Beach nevét Tom Hanks és a Ryan közlegény megmentése című film tette ismét világszerte közismertté. A partraszállási jelenet alkotóit méltán jutalmazták Oscar-díjjal, hiszen a borzalmas képek még a legmilitánsabb elméket is töprengésre késztették. A Medal of Honor című háborús szimulátor játékosai viszont testközelből tesztelhetik, mit jelent a teljes kiszolgáltatottság, mivel a játék készítői lemásolták a film partraszállásról szóló részét. A hatás nem marad el, mert az először próbálkozó játékosok általában már a csónak pallójának lehajtásakor holtan rogynak össze. (Nekem tizedszerre sikerült megvetnem a lábamat az Omaha Beach-i partszakaszon, így rádöbbenhettem, mi a következménye háborúban annak, ha az ember rossz pillanatban les ki a fedezéke mögül.)
A Battlefield, 1942 című katonai szimulátor nem ragaszkodik ennyire a valósághoz, a játékot mégis etalonként szokták emlegetni. A Battlefield szintén a második világégés legvéresebb színtereire kalauzolja az internetes bakákat, akik Berlintől Sztálingrádon át a Midway-szigetekig amerikai, szovjet, japán, olasz, angol és francia színekben irthatják az ellent. A játék világszerte fiatalok tízezreit szögezi a monitorok elé – nincs a napnak olyan perce, amikor a világhálón ne gyilkolásznák egymást néhány ezren –, így nem csoda, hogy a lelkes rajongók máris több kiegészítőt készítettek a programhoz. A legfrissebb a Desert Combat (Sivatagi Harc) mód. Ez a kiegészítés Irakba kalauzolja a játékosokat, ahol az amerikai és az iraki haderő néz farkasszemet egymással. Az alkotók azonban állítják, a programnak semmi köze a mostani öbölháborúhoz, hiszen a hadjárat megkezdése előtt kezdték fejleszteni.
A magyar játékostársadalmat azonban nem a sivatagi, hanem a második világháború honi vonatkozású hadszínterein játszódó változat tartja izgalomban. A Vörös Alkony című, a Don-kanyar, Budapest ostroma, valamint a balatoni ellentámadás mozzanatait tartalmazó kiegészítést magyar fiatalemberek írják. Az alkalmi csoportosulás irányítója, Haraszti Péter az FPS Centralnak nyilatkozva elmondta, hogy hazánk második világháborús szerepvállalása ellenére nem szeretnék, ha a magyar játékváltozat politikai kérdéssé válna.
– A programot egyszerűen történelmileg hűen szeretnénk elkészíteni. A történelmi hűségre való törekvés pedig törvényben előírt lehetőséget teremt például a tiltott önkényuralmi jelképek járműveken történő ábrázolására – jelentette ki a húszesztendős fiatalember.
A Battlefield, 1942 sajátosságaiból adódóan – a játékban a csapatok egyenlő eséllyel indulnak egy-egy csatába – megtörténhet, hogy a Vörös Hajnal, ha csak virtuálisan is, de átírja a történelmet. Előfordulhat ugyanis, hogy az ügyesen taktikázó magyar csapatoknak sikerül áttörniük a Don-kanyarnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.