Ha béke lesz, akkor jól járunk, és ha az új amerikai adminisztrációval Magyarország mellett Európa is képes megtalálni a közös hangot, akkor azzal is jól járhatunk – jelentette ki Gulyás Gergely a Magyar Atlanti Tanács (MAT) csütörtökön Budapesten tartott tisztújító közgyűlésén. A Miniszterelnökséget vezető miniszter – aki az eseményen vette át a szervezet Antall József-díját a transzatlanti gondolat pártolásáért, támogatásáért és a MAT munkájának elősegítéséért – kérdésre válaszolva kijelentette: Magyarország számára könnyebbség az Egyesült Államokban történt változás.

Az előző amerikai adminisztráció Magyarországhoz fűződő viszonya kifejezetten barátságtalan volt, és a demokrata kormányzat előszeretettel tett azért, hogy ők döntsék el, kik legyenek kormányon – emlékeztetett a miniszter.
Van egyfajta kontinuitás az amerikai külpolitikában, mégpedig az, hogy „az Egyesült Államok nem kívánja Európát megvédelmezni”, legalábbis elvárja a kontinenstől, hogy rendelkezzen a maga megvédéséhez szükséges, korábban évtizedeken keresztül elhanyagolt képességekkel – mondta Gulyás Gergely.
A díj névadóját méltatva Antall Józsefnek a köz szolgálatához való viszonyát emelte ki a miniszter, hangsúlyozva: az egykori kormányfő példája megmutatta, hogy a haza szolgálata egy nehéz időszakban teljes személyes odaadást kíván. Antall Józsefnek döntő szerepe volt abban, hogy Magyarországon parlamentáris kormányzati rendszer jött létre, amelyben kellően erősek voltak az átmenet erőszakmentességének garanciái, ha az állami működés rendjét nézzük, az 1989-ben módosított, talán azt is mondhatjuk, újraírt alkotmány államra vonatkozó fejezete szinte változatlanul él tovább – fejtette ki.
A miniszter azonban megjegyezte, hogy szinte semmilyen hasonlóság nem látható a rendszerváltoztatás kora és napjaink politikai élete között.
Antall József idejében a tisztelet hangja érvényesült a közéletben, érvekre érvekkel válaszoltak a szereplők, ez mostanra megszűnt, nincs többé
– vélekedett Gulyás Gergely. Hozzátette: ez a demokrácia szempontjából komoly veszteség.
Felszámolni a kommunizmus
Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, a MAT alelnöke méltató beszédében kiemelte: Gulyás Gergely alakja azt sugallja, hogy a párt víziója nem egyetlen időszakra, a rendszerváltoztatás nagytakarítására szorítkozott. A díjazott olyan nemzeti, keresztény, konzervatív, protestáns értékrenddel bír, aminek hosszú távon is helye van a magyar politikai palettán – tette hozzá.
A Fidesz a kommunizmus felszámolására jött létre, de ez a munka hosszadalmasabbnak bizonyult, mint azt első lendületükben az alapítók gondolták
– emlékeztetett Németh Zsolt. Hozzátette: ebben a munkában vett részt „operatív problémamegoldó emberként” szerteágazó területeken a bámulatos lexikális tudással rendelkező Gulyás Gergely.