Elege van a briteknek mind a döbbenetes méreteket öltött migrációból, mind az egymást követő kormányok üres ígéreteiből – írja a The Telegraph brit napilapban megjelent véleménycikkében Allister Heath. Az illegális migráció nem csupán az egészségügyi rendszert nyomorítja meg, de például teret enged az iszlamista ideológiáknak is.

A 1997-ig terjedő huszonöt év alatt a nettó bevándorlás Nagy-Britanniába 68 ezer fő volt. A következő huszonöt évben, 2022-ig ez közel 6 millió főre nőtt, csak 2023-ban pedig már 866 ezer fő volt – sorolja a megdöbbentő számokat a szerző.
Mint minden más európai országban, a választók is kezdenek elveszíteni türelmüket ezzel az őrülettel szemben
– fogalmaz Heath.
A munkáspárti kormányfő, Keir Starmer, aki eddig a migráció lelkes támogatója volt, a közvélemény fordulatát látva igyekszik magát olyan vezetőként pozícionálni, aki fellép az illegális migráció ellen. Csakhogy a szerző szerint „kevesen bíznak Starmerben, és megoldásai csak apró változtatások, amikor forradalomra lenne szükség”.
A forradalom szerinte az lenne, ha öt éven keresztül nullára csökkentenék a nettó bevándorlást, tehát csak annyian érkezhetnének az országba, amennyien távoznak.
A brit miniszterelnök legutóbbi megoldási javaslata kitoloncolási központok létrehozása harmadik országokban, amit kétnapos tiranai látogatása során jelentett be.
Ha valaki végigjárta Nagy-Britanniában a (menedékjogi) rendszert (sikertelenül), azt vissza kell küldeni
– idézi a kormányfő szavait az MTI.
A tudósítás szerint Starmer Tiranában tett kétnapos látogatása során az illegális bevándorlás elleni keményebb fellépésről folytatott tárgyalásokat. A brit kormány az utóbbi hetekben bejelentette, hogy a külföldi bűnelkövetőket fokozott mértékben ki fogják utasítani az Egyesült Királyságból, illetve szigorítják a munkavállalási engedélyek megszerzésének feltételeit.
Több más országgal is párbeszédet folytatunk a kitoloncolási központokról
– mondta Starmer Edi Rama albán miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján. A brit kormányfő ugyanakkor nem tárta fel, hogy pontosan mely országokról lenne szó, illetve ezek a központok a gyakorlatban miként működnének.
Az előző konzervatív brit kormány idején Tiranával migrációs megállapodás született, aminek keretében az illegálisan Nagy-Britanniába érkező albán állampolgárokat visszatoloncolhatják hazájukba. A Downing Street szerint tavaly 5294 albánt toloncoltak vissza.
Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: Anadolu via AFP)