Ausztria profitált a tagságból

Kilenc évvel ezelőtt, az osztrák EU-referendumot megelőző napokban – ahogy az akkori tudósítók írták – harc folyt minden szavazatért, pró és kontra egyaránt. A lapok például öles betűkkel hirdették, hogy a csatlakozás után is megmarad a schilling, a politikusok pedig – a félelmeket eloszlatván – nyugtatgattak mindenkit, hogy az EU az osztrákokat nem kötelezheti katonai részvételre. Sőt a kampányhajrában akadtak olyan üzletek is, amelyek árleszállítással kívántak kedvet csinálni a közelgő csatlakozásnak.

Ruff Orsolya
2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztria, Finnországgal és Svédországgal együtt, 1995-ben csatlakozott az EU-hoz. A belépést megelőző ígéretekből, félelmekből – ma már tudjuk – akadt, amely beváltatlan maradt és akadt olyan is, amely alaptalannak bizonyult. A legóvatosabbak egyébként már annak idején is az agrártermelők voltak – nem véletlenül, hiszen az ország uniós csatlakozása talán egy ágazatot sem érintett olyannyira, mint a mezőgazdaságot. Mi tagadás, voltak területek, ahol az átállás nem volt éppen fájdalommentes: mivel Ausztriában a felvásárlási árak a csatlakozás előtt jóval magasabbak voltak, mint az EU-ban, így azok a belépés után jócskán visszaestek. A mezőgazdaságból származó egy főre eső jövedelem – köszönhetően az állami segítségnek és a közvetlen kifizetéseknek – mégsem csökkent, hanem még növekedett is. A kedvező tendencia ellenére azonban tovább folytatódott a falusi munkaerő elvándorlása. Igaz, a folyamat nem nevezhető új keletűnek, hiszen már a kilencvenes évek óta csökken a mezőgazdaságból élők száma.
A csatlakozás után egyébként jelentős támogatást söpörhettek be az elmaradottabb régiók is: Burgenland például sokat profitált a lemaradások behozását célzó, úgynevezett Cél 1-es támogatásokból. Kiemelt figyelem övezte még a környezetbarát gazdálkodási megoldásokat is, így nem meglepő, ha az országban gomba mód elszaporodtak a biogazdaságok. Megfigyelők öszszességében úgy látják: a kezdeti borúlátást nem igazolta az idő, és az osztrák gazdák jól kiaknázták az EU nyújtotta lehetőségeket. Az osztrákok többségének életszínvonala egyébként nem változott meg gyökeresen, igaz, Ausztria már a belépést megelőzően is meglehetősen jómódú ország volt.
S míg a csatlakozás egyes területeken (például az ingatlanpiacon) kisebb-nagyobb árnövekedést hozott, addig másutt lecsökkentek az árak. Így történhetett, hogy a belépés után az EU által előírt liberalizáció nyomán például jelentős mértékben zuhanni kezdtek a telefondíjak Ausztriában. Felgyorsult a bank- és biztosítóágazat, valamint a telekommunikációs és az informatikai szektor fejlődése.
Ausztria egyébként nagy reményeket fűz a szomszédos országok csatlakozásához. Igaz, abbéli félelmében, hogy a bővítés után elárasztja majd az olcsó munkaerő az osztrák piacot, hétéves átmenetet harcolt ki a tárgyalásokon. Magukat az osztrákokat mindamellett nem hozta lázba a szabad vándorlás lehetősége, és a felmérések szerint nem túl gyakori, hogy valaki – hátrahagyva a kies Ausztriát – másik országban kezdjen új életet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.