Tajtékzik Brüsszel – idén sem maradunk eurovíziós botrány nélkül

Élesen kritizálta az Európai Bizottság kulturális biztosa az Eurovíziós Dalfesztivált, amiért az esemény szervezői idén sem engedélyezték az EU zászlajának megjelenését a fellépők színpadi produkcióiban. Glenn Micallef szerint az európai fiataloknak nem kellene engedélyt kérniük ahhoz, hogy büszkén lobogtassák saját zászlajukat. Az idei fesztivált Svájc rendezi, ami nem EU-tag, így Brüsszel hiába tiltakozik.

2025. 05. 15. 8:30
Közönség a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztiválon Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi, malmői döntéshez hasonlóan a svájci Bázelben rendezett 2025-ös versenyen sem lehet az Európai Unió zászlaját elhelyezni a színpadon, az öltözőkben vagy a látványos belépőnek helyet adó türkiz szőnyegen. A színpadon kizárólag a részt vevő országok nemzeti lobogói jelenhettek meg. Ugyanez a tilalom vonatkozott például a szivárványzászlóra is. A döntés egyáltalán nem tetszett Brüsszelnek, azonban az elítélő nyilatkozatokon kívül nem tudtak elleni tenni, mivel a rendező ország, Svájc, nem tagja az EU-nak.

Glenn Micallef, Brüsszel kulturális biztosa hiányolja az EU-s zászlókat
Glenn Micallef, Brüsszel kulturális biztosa hiányolja az EU-s zászlókat
Fotó: AFP

Brüsszel felháborodott a döntésen

A szervezők, vagyis a Svájci Műsorszolgáltató Társaság és az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) ezúttal enyhítettek a szabályokon. A nézőtéren már megjelenhettek az EU zászlói, de a fellépők továbbra sem használhatták azokat.

Az európai uniós zászló értékeinket, közös identitásunkat és csaknem félmilliárd ember állampolgárságát képviseli

– mondta Micallef a Politicónak. 

Ha a nemzeti zászlók helyet kaphatnak a színpadon, akkor az európai uniós zászlónak is ott a helye

– tette hozzá. A biztos szerint az Eurovízió alapértékei, mint az inkluzivitás és a közösség, éppen az EU zászlajában sűrűsödnek össze, ezért különösen visszás a tiltás.

A fiatal európaiaknak nem kellene engedélyt kérniük ahhoz, hogy lengethessék a zászlajukat

– fogalmazott. 

Ha az EBU nem engedi a színpadra, akkor legyen ez a zászló a leglátványosabb jelkép a nézőtéren!

– tette hozzá. Bár az Eurovíziót hivatalosan „politikamentes” eseményként hirdetik, a gyakorlatban gyakran politikai tartalommal is megtelnek a fellépések és a közönség reakciói. 

Tavaly például ezrek tüntettek a döntő helyszíne előtt palesztin zászlókat lengetve, míg Izrael indulója, Eden Golan megosztotta a nézőket: hangos pfujolás és tapsvihar egyaránt fogadta a színpadra lépésekor.

Borítókép: Közönség a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztiválon (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.