A Papp László Budapest Sportarénában dupla telt házzal, mintegy 26 ezer fős közönség előtt, az Együtt vagyunk Európa jelmondat szellemében, az Európai Unió 27 tagállamát képviselő művészek és Magyarország ismert színészeinek közreműködésével megvalósult Mága Zoltán ünnepi gálája, bizonyítva, hogy a művészet egyetemes nyelvként képes áthidalni politikai határokat, összekötve embereket és nemzeteket szerte a világon.
A gálakoncert csúcspontjaként a koncerten a EU valamennyi tagállamából érkezett művészek a béke fohászaként közösen énekelték el a négy Grammy-díjat kapott, a segítségnyújtás himnuszaként éppen negyven évvel ezelőtt született, ma már emblematikussá vált We are the world című számot.
Mága Zoltán a 2025-ös évet köszöntő délutáni koncertjét a rendvédelmi és egészségügyi dolgozóknak, a tanároknak, a szociális és gyermekjóléti intézmények munkatársainak rendezte, mert mint fogalmazott, ők valóban sokat tesznek áldozatos munkájukkal a jelenért és a jövőért.
Az idei hangversenyen is átadták a koncert Gáladíját, amelyet a Nemzet Színésze, Hegedűs D. Géza és a Kossuth-díjas producer, zeneszerző, Leslie Mándoki kapott, valamint a hagyomány folytatásaként a Pro Caritate-díjjal is kitüntetett Mága Zoltán a Baptista Szeretetszolgálatnak adott át hárommillió forint támogatást az újévi koncertjének bevételéből.
Mága Zoltán felidézte, hogy 2024-ben ünnepeltük hazánk uniós csatlakozásának 20. évfordulóját, és az év második felétől Magyarország látta el az Európai Unió soros elnöki tisztségét, így, mint fogalmazott, megmutathattuk Európának és a világnak, hogy a magyarok milyen csodálatos és szerethető emberek. – Ezek az események mind-mind rávilágítottak arra, hogy a múlt tanulságai és a jelen kihívásai közötti hidat csak felelősséggel, szolidaritással és alázattal építhetjük meg – fogalmazott.
A hegedűművész bejelentette, folytatva a diaszpórában élő magyarságot is megszólító világ körüli turnéját, egy új missziót is útjára indítva csatlakozik a Ferenc pápa által meghirdetett 2025-ös szent évhez, és a hamarosan Rómából útjára induló koncertsorozatával a felebaráti szeretet és a béke fontosságát kívánja hirdetni, további segítséget nyújtva a rászorulóknak.
Mága Zoltán koncertjének társadalmi üzenete is volt
Az esti ünnepi előadáson a közönség soraiban közjogi méltóságok, miniszterek, államtitkárok és országgyűlési képviselők, egyházi vezetők és több mint húsz ország diplomáciai testületeinek tagjai, köztük nagykövetek és ügyvivők foglaltak helyet, akik előtt Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a köszöntő beszédében – utalva Mága Zoltán gálakoncertjének társadalmi üzenetére és jelmondatára – úgy fogalmazott:
Európa nemcsak városokból, épületekből áll, hanem egy olyan hely, amely itt van a szívünkben, mert egy több ezer éves identitáson és kereszténységen alapuló közösség, amely túlnyúlik a 27 európai uniós tagállamon, és egysége, erőssége fontos mindannyiunk számára.
A kultúráért és innovációért felelős miniszter a magyar összetartozás napjának nevezte 2025. január elsejét nemcsak Mága Zoltán különleges, lélekegyesítő koncertje miatt, hanem mert ettől a naptól kezdve Románia csatlakozott a schengeni övezethez, így Magyarország határain megszűnt az ellenőrzés, ezáltal a kétmilliós erdélyi magyarság is szabadabban utazhat.
A 2009-ben indított, immár 17 éve töretlen sikerrel zajló koncerten még soha ennyi vendégművész nem lépett színpadra, így a 2025-ös évet köszöntő gálakoncertet szinte egy Eurovíziós Dalfesztivállá varázsolták át.
A 27 országból érkezett művészek tehetségükkel és elkötelezettségükkel nemcsak az összetartozás fontosságát hirdették, de produkciójukkal együtt és önállóan is kiálltak a békéért, amelyre nemcsak Európának, hanem a világ minden emberének a legnagyobb szüksége van. Az ünnepi gála emelkedettségére tekintettel a koncert első részében a klasszikus zene kapott főszerepet, de popzenét, cigányzenét és hegedűre átírt heavy metalt is hallhatott a közönség a varázslatos látványvilág mellett.
Az est különleges színfoltja volt Alapi István Artisjus- és Fonogram-díjas gitáros, zeneszerző és Mága Zoltán AC/DC-feldolgozása is.
A közönség a délutáni jótékonysági és ez esti ünnepi díszelőadáson is felállva, vastapssal köszönte meg Mága Zoltánnak a monumentális, több mint ötszáz fellépő közreműködővel megvalósult produkciót. A XVII. Budapesti Újévi Koncert rendezője Szente Vajk Jászai-díjas színész-rendező volt, közreműködött a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar Balassa Krisztián karmester vezényletével és a Budapesti Gipsy Virtuózok.