Bús düledék

Móser Zoltán
2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszt városába és várába Kölcsey verse hívott, küldött. Látni a várromot, megállni bús düledékein, figyelni a csendet, hallgatni a szót: „régi kor árnya felé visszamerengeni mit ér?” A verset 1831 utolsó napjaiban írta Kölcsey, tevékeny közéleti munkás napjai szünetében, Szatmárcsekén. (Az élmény egyébként hat évvel korábbi: a költő 1825 májusában kereste fel a várat, amelynek közvetlen élményét a Régi várban című epigrammájában rögzítette.)
Huszt Máramaros kapujában fekszik. Ahol a Tisza a keskeny máramarosi medencéből kiér az ugocsai síkságra, s a Nagyág vizét felveszi, ott áll Huszt városa. „Visk valószínűleg régibb – írja Bélay Vilmos –, de kedvező földrajzi fekvése következtében Huszt lett a máramarosi királyi uradalom központja, itt épült a vár, amelynek a vármegye kialakulásában döntő szerep jutott. Még akkor is Huszté maradt az uradalom vezetése s az első város rangja, amikor a megye szívében lévő Sziget már nagyságban is túlszárnyalja, s a megyei élet központjává lesz. Huszt lakói a középkorban magyarok és szászok. Az utóbbiak sorsa itt is – mint a másik négy koronavárosban – már a középkor végén bekövetkezett asszimiláció. A XVII. század óta tekintélyes számban élnek rutének is Huszton, 1600 előtt azonban semmi nyomuk. A vár, Erdély egyik kulcsa, fontos politikai tényező, sok hányattatást okozott a város lakóinak.”
Az erődítményt a XIV. század közepén a Drágfyak Zsigmond királytól kapták adományul, de az a XV. század végén újra a korona birtokába került. A Wesselényi-féle összeesküvés idején I. Rákóczi Ferenc hadainak egy része itt talált menedéket Johann Spork, a tízezer főnyi császári katonaság generálisa elől. 1703-ban II. Rákóczi Ferenc híve, Ilosvay Imre a várba lopódzván a fizetetlen német őrséget Rákóczi pártjára állította, ezt követően Huszt lett a felvidéki mozgalom központja. 1711 áprilisában ide hívta végső tanácskozásra a szövetséges karokat és rendeket Rákóczi. Megköttetett a szatmári béke, amelyben Pálffy János gróf a többi vár között Husztnak átadását is feltételként szabta. A várat 1723-ban három villámcsapás érte, s ekkor kezdődött el lassú pusztulása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.