Háromoldalú – észak-koreai– amerikai–kínai – tárgyalások kezdődtek tegnap Pekingben az észak-koreai nukleáris program felújítása miatt kialakult válság rendezéséről.
A kínai közvetítők jelenléte mellett kezdett konzultációk zárt ajtók mögött folynak, s céljuk diplomáciai megoldást keresni az észak-koreai lépések nyomán kialakult feszült helyzetre. A későbbi egyeztetésekbe amerikai források szerint bekapcsolódik majd Dél-Korea, továbbá Japán és Oroszország is.
Washingtont a tárgyalásokon James Kelly, amerikai külügyi államtitkár-helyettes képviseli, míg Phenjan delegációjának élén Li Gan, a külügyminisztérium amerikai főosztályának helyettes vezetője áll. Kelly holnap már Szöulban tájékoztatja a dél-koreai vezetést a tárgyalásokról, majd Tokióba is ellátogat.
Az Egyesült Államok azt szeretné elérni, hogy Phenjan mondjon le nukleáris fejlesztési programjáról, amelyet egy korábbi keretmegállapodás alapján befagyasztott, cserébe olajszállítmányokért, illetve biztonságos reaktorok szállításért. Észak-Korea felmondta az atomsorompó-szerződést és elutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrző-felügyelő tevékenységét is. Amerikai részről aggasztónak tartják a nagy hatótávolságú rakéták kifejlesztését, rendszerbe állítását, illetve exportját. A KNDK azt kifogásolja, hogy leállították a fűtőolaj-szállításokat, s az új – plutónium előállítására már nem képes – reaktorok a keretmegállapodással ellentétben nem érkeztek meg.
Mindeközben Oroszország legfőbb Észak-Korea-szakértője olyan kijelentést tett, miszerint a tárgyalásoktól függetlenül, a Koreai-félszigetet csak egy lépés választja el a katasztrófától.
Alekszandr Loszjukov külügyminiszter-helyettes Tokióban japán tisztviselőkkel folytatott tárgyalásai után kijelentette: „Lehetséges, hogy az események már holnap katasztrofális fordulatot vesznek. A helyzet kritikus.” Nagyfokú borúlátásának okáról semmit sem mondott, csak annyit jegyzett meg, hogy az észak-korai atomprogram kapcsán kirobbant vita „a végletekbe sodorta Phenjant”.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront