Rövidesen a kormány elé kerül az a külügyminisztériumi tervezet, amely az Európai Unió konventjében képviselendő magyar álláspont véglegesítését célozza – közölte tegnap Kovács László külügyminiszter az Országgyűlés EU-nagybizottságának ülése után. A testület meghallgatta a külügyminiszter tájékoztatóját az athéni EU-csúcsról, megvitatták a népszavazás eredményét és az elkövetkező év uniós csatlakozással összefüggő tájékoztatási feladatait. Jó lenne, ha a június 21-i theszaloníki EU-csúcsig a konvent elnöke, Valery Giscard d’Estaing be tudna számolni az uniónak a testület tevékenységéről – fogalmazott Kovács László. Mint mondta, ehhez a magyar álláspont véglegesítése szükséges az EU elnöklési rendjéről, közös kül- és biztonságpolitikájáról. Jelezte, hogy a kis és közepes, valamint a jelenlegi és csatlakozó államok azt szorgalmazzák, hogy az EU elnöki tisztét ezután is rotációs formában töltsék be.
Kovács szólt arról is: a következő időszakban rendkívül fontos az EU-országok közvéleményének meggyőzése a bővítés szükségességéről. Kitért arra is, folytatni kell a gazdaság versenyképességének erősítését, be kell fejezni a jogharmonizációt, az uniós pénzek felhasználásával összefüggő intézményrendszer kialakítását, illetve a lakosság felkészítését a tagságra.
Szili Katalin házelnök, a nagybizottság elnöke úgy vélte, a következő egy év egyfajta tesztidőszak lesz, amikor is a magyar kormány és a parlament már részt vett az EU intézményrendszerének munkájában, ugyan egyelőre csak tanácskozási joggal. Kitért arra is: május 12-én Strasbourgban lesz az első olyan európai parlamenti ülés, amelyen megfigyelőként 24 magyar képviselő is ott lesz. Elhangzott az is, az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány részletes elemzést készít a nagybizottság számára a népszavazásról, annak költségeiről. Megerősítette: a közalapítvány intézményrendszerét fenntartják, a szervezet folytatja a tájékoztatást a következő hónapokban is, az erről szóló programot a kormány vitatja majd meg. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a nagybizottság ülése után közölte, hazánk csatlakozásáig elmélyültebb, részletesebb tájékoztatásra van szükség, hogy a csatlakozás után ne mondhassa senki, hogy nem jutott hozzá a megfelelő információkhoz. A politikus hangsúlyozta: ebben a kormánynak óriási felelőssége van.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor